Hoşgeldiniz  

Zooloji İle İlgili Bazı Temel Kavramlar-2 !!!

admin | 04 Aralık 2016 | Genel, Hayvanlar Alemi

zooloji-nedir

Ortolan: ötücükuşlar takımının yelvegiller familyasından bir kuş türüdür. Emberiza Hortulana Latince ismidir. Asya’da ve Avrupa’da yaşar. Uzunluğu 10 cm olan bu kuşun sırtı kahverengi, karnı ise tarçın rengidir. Tohumlarla beslendiğinden en çok tahıl ekili alanlarda yaygındır.

Ortolan, eti çk lezletli olduğundan, bir zamanlar çok avlanan bir kuştu; canlı olarak yakalanır, iyice şişmanlaması için kafeslerde beslenirdi. Orolan sözcüğü, Fransa’da bütün yelveler için kullanılan genel bir addır. Dünyanın çeşitli kesimlerinde ise eti yenen birçok küçük kuş türüne ortolan adı verilir.

Osein: kemiğin göze akası maddesinde bulunan bir organik madde; kemik kollagenine denir.

Oskulum: Sürüngelenlerde yan deliklerden vücudun içine giren suyun vücudu dolaştıktan sonra dışarı çıktığı açıktır.

Osmaregülasyon: Canlıların, vücut sıvılarının yoğunlaşmasını düzenledikleri süreç. Su geçiren bir zardan, düşük yoğunlukta bir ortamdan gelen suyun daha yüksek yoğunlukta bir ortama geçmesi.

Osmotik Basınç: osmoz sırasında ortaya çıkan basınç,

Osmoz: aralarında yarı geçirken bir zar bulunan iki sıvının yoğunluk farkları nedeniyle zardan geçerek birbirlerine karışmaları olayı; örneğin topraktaki suyun bitki köklerince emilmesi.

Osteoblast: özellikle genç kemiklerde bulunan ve kemiğin oluşumunu sağlayan göze.

Osteoplast: Kemik gözelerini taşıyan ve kemik dokusunun göze arası maddesi içinde bulunan boşluklar.

fauna

Ostiyum: eklembacaklı hayvanların yüreğinde bulunan ve kanın yüreğe girmesini sağlayan açıklıklar. Ağız biçiminde olan açıklıklara da ostiyum denir.

Otçul: sadece bitkileri yiyerek beslenen hayvanlar. Herbivor da denir.

Otogami: kimi bir gözeli hayvanlarda görülen bir üreme biçimi. Aynı bireyden oluşan 2 gametin birleşmesiyle gerçekleşir.

Ototomi: kimi solucanlarda eklembacaklılarda ve sürüngelerde görülen, vücudun bir parçasının tepki sonuc kendi kendine kopup ayrılması olayı.

Ovovivipar: engerek yılanı ve semender gibi tam gelişmiş kabuğu olan fakat ananın vücudu içinde açılan yumurta veren hayvan. Canlı doğurucu da denir.

629 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım