Hoşgeldiniz  

Yürümek mi, Koşmak mı Daha Çok Zayıflatır?

admin | 24 Eylül 2014 | Genel, Güzellik ve Bakım, Kadınca, Sağlık

Yürümek ya da koşmak. Vücudumuzu zayıflatmak için acaba hangisi daha önemli! Bugüne kadar yapılan çalışmalar bu konu hakkında birbirinden farklı sonuçlar ortaya koymaktadır. Kimi araştırmalarda koşmanın daha iyi olduğu savunulurken, kiminde yürümenin daha iyi olduğu savunulmaktadır.

Ülkemizde özellikle spor uzmanlarına göre yürümenin daha sağlıklı olduğu üzerinde duruluyor. Ancak sonuç olarak her iki spordalı da fazla yapılması halinde insana zarar vermektedir.

Koşmak: eğer 40 yaşından daha gençseniz, aşırı kilolu değilseniz, kalp ve damar rahatsızlığınız, diyabet, tansiyon hastalığınız, kanser gibi ölümcül hastalıklarınız yoksa uzmanlar koşmayı tavsiye etmektedir. Yani koşmak yürümeye göre daha fazla zayıflatıyor. Çünkü koşarken harcadığınız kalori miktarı daha fazla oluyor. Ancak şu akıldan hiç çıkarılmamalı ki koşmaya başlamadan önce mutlaka doktora görünmelisiniz. Siz farkında olmasanız da koşmanın üzerinizde göstereceği olumsuz etkiler olabilir. Herşeyin fazlası zararlı olduğu gibi koşmanın da fazlası zararlıdır. Bu nedenle uzmanlara göre haftada 2 veya en fazla 3 defa koşulması yeterlidir. Koşma 30 dk ile 1 saat arasında gerçekleşmelidir. Haftada toplam 1 saat ile 2,5 saat arası koşmak yeterlidir. Koşma ardı ardına değil, bir iki gün arayla gerçekleşmelidir.

Yürümek: amaç sadece spor yapmak, sağlıklı yaşamaksa uzmanların genel tavsiyesi yüremek yönündedir. Yürürken koştuğunuz gibi kalbinizi yormaz, eklemlerinize veya kaslarınıza zarar vermezsiniz. Spor yapmak için çıktığınız yürüyüşler, günlük yürüyüşlere benzememeli biraz farklı olmalıdır. Daha hızlı ve tempolu olmalıdır. Yani yorulduğunuzu hissetmeniz gerekir. Yapılacak yürüyüşler planlı ve kararlı olarak gerçekleştirilmelidir. Belli tempoda yapılan yarım saatlik yürüyüşler yeterlidir. Hergün yürüyüş yapmasanızda olur. Bazı uzmanlara göre birer gün arayla yapılan yarım saatlik yürüyüşler daha sağlıklıdır.

4258 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım