Hoşgeldiniz  

Yumurtası Midesinde Gelişen Denizgülü ve Özellikleri!!!

admin | 06 Ekim 2018 | Genel, Hayvanlar Alemi

Sölenterelerden knidliler filumunun mercanlar sınıfına giren bir takımıdır. Latince adı Actiniaria’dır. Ilık denizlerde yaşarlar. 1000’den fazla türleri vardır. Polip halinde yaşarlar ve iskelet meydana getirmezler. Polipin kısa, silindir şeklinde vücudu kayaya yapışmıştır. Ağız çevresinde çok sayıda dokunaç vardır. Bu dokunaçlar derin boğaz boşluğuna açılırlar. Mide, vücut duvarından çıkan bağırsak askılarıyla bölünmüştür. Bu parçalar, bağırsağın iç tabakası ile çevrili merkezsel bir eksenden oluşur ve her iki ucunda sindirim lifleri bulunur.

Solunum gazları taşıyan deniz suyu dolaşımı, boğazda kıllı oluklar, bağırsakta ise özel kamçılarla sağlanır. Deniz gülleri öbür knidliler gibi ışınsal bakışım yerine yarı ışınsal bir bakışım gösterirler. Kas ve sinir sistemleri tatlı su poliplerinden daha fazla gelişmiştir. Polip, rahatsız edici bir dürtü ile karşılaşınca kasılır. Denizgülleri yakıcı kapsüllerinin yardımıyla, kendilerine uygun canlı hayvanları yerler. Yakıcı kapsülleri, avlanmaya yarayan ince kılları kapsayan bir kesedir. Birçok denizgülü avlarını yakalamak için yakıcı kapsüllerden başka dokunaçlarından da yararlanırlar.

Denizgülleri erdişi de olabilirler. Planktonda bir planula yani serbest yüzen larvanın gelişmesi halinde, yumurta dışta aşılanmış olur; iç aşılanma da ise yumurta denizgülünün midesinde gelişir. Çoğu zaman eşeysiz üreme görülür; polipin uzunlamasına bölünmesiyle yeni denizgülleri ortaya çıkar.

Denizgülleri hareketsiz olmalarına rağmen, gerektiğinde dipte yavaşça yer değiştirebilirler, bazıları da suyun üzerinde kendilerini akıntılara bırakarak yüzerler.

129 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım