Hoşgeldiniz  

Yumurtalık Tedavisi ve Aşılama!!

admin | 06 Eylül 2015 | Genel, Kadınca, Sağlık

 

Kısırlık her geçen gün artan bir durumdur. Tıbbi açıdan bir yıl korunmasız olarak ilişkiye rağmen hamilelik gerçekleşmiyorsa kısırlık olarak tabir edilir. Tedavi için kadın ve erkekler ayrı ayrı değerlendirilir. Kadının adet dönemlerinde doğurganlık ölçümleri yapılır, bunun için vajinal ultrason ve rahim içi-tüp değerlendirmesi için ilaçlı rahim filmi çekilir. Erek için sperm sayımı yapılır. Bu tetkiklerden sonra aşılama ya da tüp bebek yöntemi uygulanır.

Aşılamada kadına adetliyken yumurta geliştirici ilaçlar verilir. Ortalama 10-14 günlük takip sonunda gelişen yumurta çapı ultrason ile ölçülür, uygun değerlerde ise çatlatma iğnesi uygulanır ve 34-36 saat sonrasında aşılama uygulanır. Aşılamada amaç en sağlıklı, en hareketli, döllenme kabiliyeti en iyi olabilecek seprmleri vermektir. Bu işlem öncesinde erkekten alınan sperm örneği laboratuarda bazı basamaklardan geçerek ortalama 1,5-2 saatte hazırlanır. Aşılama plastik bir kanül ile rahim içine yapılır, bu işlem çoğu zaman kolay ve ağrısız olur, fakat bazı hastalarda rahim ağzını açmak için özel aletler kullanılmak zorunda kalınabilir, ancak bu durumda ağrı hissedilebilir ya da kanama gözlenebilir.

Aşılama ile yumurta geliştirme tedavisinin sayısı hastanın yaşına göre değişir. Genç hastalarda 6-

8 defaya kadar uygulanabilirken, bu sayı ileri yaş hastalarda daha erken dönemde tüp bebeğe yönlendirme ihtiyacından dolayı çok daha az olabilir. Yumurta geliştirici ilaçlar tablet şeklinde veya enjeksiyon şeklinde olabilir. Tablet olan ilaçlar ilk tedavi seçeneğidir ve ucuzdur, fakat enjeksiyon halindeki ilaçlar ileri tedavi ve ileri yaş hastalarda tercih edilir ve pahalıdır, bu ilaçlar için hastanın sağlık güvencesi uygun ise rapor çıkarılabilir, daha ekonomik hale getirilebilir.

787 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım