Hoşgeldiniz  

Yumurta Nasıl Oluşur, Yararları Nelerdir?

admin | 03 Mayıs 2014 | Genel, Sağlık

Yumurta Nasıl Oluşur?

Yumurta dişi kuşların ya da hayvanların yavru oluşumunu sağlamak amacıyla yumurtladıkları yuvarlak, oval ve kabuklu cisimlerdir. Anne sütünden sonra insanın ihtiyacı olan tüm besin öğelerini barındıran tek besin kaynağıdır. Akla ilk tavuk yumurtası gelmesine karşın birçok hayvanın yumurtası bulunmaktadır.

En kaliteli protein yumurtada bulunmakla birlikte amino asitleri de içermektedir. Ayrıca A, B, D ve E olmak üzere birçok vitamini bünyesinde barındırmakla birlikte beyin fonksiyonlarının yerine getirilmesinde önemli rol oynayan Kolin maddesi bulunmaktadır.

Çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimi açısından çok gereklidir. Yağ içeriği düşüktür. Bu nedenle yağ asitleri ve toplam yağ miktarı azdır. Yapılan araştırmalar kahvaltıda yumurta tüketiminin vücut yağlarının yakılmasında önemli rol oynadığını ortaya koymuştur.

Yumurtanın sarısı vitamin ve yağları, beyaz kısmı ise proteinleri içermektedir. Yumurta sarısı D vitaminini sağlayan besinlerden biridir, güneş ışığından da yeteri kadar faydalanıldığında özellikle çocuklarda D vitamini eksikliğine bağlı kemik bozukluğu oluşumunu engeller.

Yumurta demir, çinko içermekle birlikte kan yapımı için gereklidir. Kandaki zararlı kolesterolü düşürücü, faydalı kolesterolü artırıcı etkiye sahiptir. Yumurtada bulunan protein tüm besinler içinde en kalitelisidir.

Yumurtanın kabuklu olması dışarıdan hiçbir katkı ve destek almadan oluşumunu sağlayan tek gıda maddesi olma özelliğini kazandırır.

İçerik olarak bir tane yumurta da; B12, A, B6, D, E vitaminleri, protein, folik asit, tiyomin, fosfor, riboflavin, çinko ve demir bulunmaktadır.

Yumurta besin kalitesi bakımından annesi sütünden sonra 2. sırada yer almaktadır.

825 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım