Hoşgeldiniz  

Yolculuk Esnasında Basınç Değişiminin Kulağımıza Etkileri!!!

admin | 11 Kasım 2015 | Genel, Sağlık

 

Kulağımız uçak ya da araba yolculukları sırasında basınç değişimine bağlı olarak tıkanır. Kulakta bulunan uzun tünelin sonunda kulak zarı vardır. Bu bölgeye dış kulak denir. Dış kulak ile orta kulak arasında hava bulunan bir bölüm bulunmaktadır. Bu bölüm östaki borusu ile boğazımıza bağlıdır. Kulak zarının dışı ve içi arasındaki hava basıncının aynı olması gerekir ki, zarımız yerli yerinde düz bir şekilde durabilsin. Ama herhangi bir tarafta hava basıncı arttığında veya azaldığında, kulak zarımız da aksi yönde genleşir. Bu genleşme de kulağımızın tıkandığı hissini yaratır.

Özellikle uçak yolculuklarında, uçak alçalırken, dışarıdaki hava basıncı arttığından kulak zarı içeriye doğru genleşir. Tıkanıklığı gidermek için öztaki borusundan ters istikamette hava verilmelidir. Bunu yapmanın en kolay yolu da tıpkı balon üfler gibi yaparken, ağzınızı ve burnunuzu kapatarak olur.

Tam tersi durumlarda da, arabayla hızlı bir şekilde rampa çıkarken veya içinde bulunduğunuz uçak yükselirken, dışarıdaki hava basıncı azalır, kulak zarı dışarıya doğru genleşir. Bu tıkanıklığı gidermek için de en kolay yol esnemektir.

743 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım