Hoşgeldiniz  

Yırtıcı Çekiçbalığı ve Özellikleri!

admin | 04 Nisan 2018 | Genel, Hayvanlar Alemi

Omurgalı hayvanlardan balıklar sınıfının köpekbalıkları takımının yıldızomurlular alttakımına giren bir familyadır. Latince adı Sphyrnidae’dir. Başlarının yanında çekiç biçiminde iki çıkıntı vardır. Sıcak denizlerde yaşarlar; yazın ılık denizlere doğru hareket ederler. Sphyrna cinsi, başlarının yapısına göre 3 altcinsine ve 9 türe ayrılır. En iyi bilinen tür olan çekiçbalığı yani Latince adıyla Sphyrna Zygaena’nın başı, kenalardan yassıdır. Boyu 4 metreye yaklaşır.

Çeşitli balıklarla beslenirler. Öbür köpekbalıkları gibi insanlara saldırırlar. Büyük  Çekiçbalığı yani Sphyrna Mokarran Çekiçbalığı türünün en büyüğüdür. Boyu 4,5 metreye kadar ulaşır. Kürek kafalı çekiçbalığı yani Sphyrna Tiburo türünde başın ön kısmı kürek gibi yuvarlaktır. Boyu 1,8 m kadar olan bu tür Atlas Okyanusu’nun kıyılarında yaygındır. Gözleri kafatasının iki yanındaki geniş çıkıntıların uçlarında bulunur.

Çekiçbalığıgiller doğurarak ürerler. Döllenmeden 15 ay kadar sonra ilkbahar ve yaz aylarında doğururlar. Bir defada 25 kadar yavru dünyaya getirirler. Yavrular yaklaşık olarak 50 cm uzunluğundadır. Doğumun kolay olması için yavru çekiçbalığının çekiçleri arkaya doğru yatık durumdadır.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi, Uludağ Sözlük,

161 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım