Hoşgeldiniz  

Yenitaş Çağı Üretim ve Çoban Toplulukların Yapısı!!!

admin | 21 Ocak 2017 | Ekonomi ve İş Dünyası, Genel, Tarih

Üretim: Yenitaş çağı çiftçi topluluklarının en önemli özelliklerinden biri “toplumsal artı üretme gizilgücü” denebilecek bir olanağa sahip bulunmalarıdır. “Toplumsal artı”, bir topluluğun doğrudan üretici işlerde çalışan üyelerinin tükettiklerinden daha fazla üretmeleriyle oluşan ve doğrudan üretici işlerde çalışmayan kimselerce tüketilen fazlalıktır. Ekonomik, toplumsal ve siyasal farklılaşmalara yol açarak, giderek ilkel topluluktan uygar topluma geçilmesi olanağı yaratmıştır.

Çoban topluluklar: Yenitaş çağının çoban toplulukları da, çiftçi topluluktarı gibi, temelde eşitlikçi yapılıdır. Özel mülkiyelin bulunmadığı bir ortamda kabile şefleri özel mülk edinip bunu miras ile soylarına geçiremeyecektir. Dolayısıyla, eşitlikçi yapıyı bozan bir sınıf oluşturamayacaklardır.  Ancak, göçebelerde kabile şefleri ve sihirci sanatçılar ile çiftçi topluluklarda sihirci sanatçıların uzantılan olan din adamları, uygar topluma geçişle egemen sınıfı, yönetici kadroyu oluşturmaya aday olacak kimselerdir. Ama bu çağda onların değil sınıf bilincine, birey bilincine bile sahip olmadıkları söylenebilir.

Eşitlikçi ilkel toplulukların üyeleri türdeştir. Asker, din adamı bile olsalar (topluluğu temsil etmekle birlikte) öteki üyelerden farklı yaşayıp düşünmeyen kimselerdir. İlkel topluluk bireysiz birliktir. Elimizde bunun birkaç kanıtı var. MÖ. 2125 dolaylarında yazıldığı sanılan “Sümer Kralları Listesi” içinde, uygar Sümer kentlerini çiğneyen Gutium barbarlarının (ilkellerinin) krallığı ele geçiren önderlerinin “adsız bir kral” olduğu yazılıdır. Herodotos da (zamanı ilkel toplulukları hakkında bilgiler bulunan tarihînde) kabilelerinin bir adı olup kabile üyelerinin adı olmayan Libya’lı Atarantalar’dan söz etmektedir.

Yenitaş çağının göçebe çoban toplulukları toplumsal artı üretememişlerdir. Çiftçi topluluklarından farklı olarak onların toplumsal artı üretme gizilgüçlerinin bile olmadığı söylenebilir. Ekonomileri, artı üretmek şöyle dursun kendine yeterli bile değildir. Doğanın (salgın hastalıklar, soğuk, kuraklık gibi) olumsuz etkilerine karşı savunmasız; dolayısıyla kararsız (istikrarsız) bir ekonomidir. Oysa toplumsal artı üretmenin koşullarından biri de düzenli, kararlı bir üretimdir. Kararlı değilse doğrudan üreticiler artanı lüketi verir, özetle; yenitaş çağının ne çiftçi ne çoban toplulukları tek başlarına iç gelişmeleriyle toplumsal artı üretip uygar topluma geçebilecek bir yapıya sahipti. Ama biraraya geldiklerinde toplumsal artı üretip uygar topluma geçebildikleri ileride görülecek.

Kaynak: Siyasal Düşünceler Tarihi,

469 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım