Hoşgeldiniz  

Yaşam İçinde Planlamanın Önemi!

admin | 28 Ocak 2021 | Editörün Köşesi, Eğitim, Ekonomi ve İş Dünyası, Genel, Savaş Sanatı, Siyaset

Plan, hedeflenen bir amaca ulaşılmasını sağlayacak diagram veya adımlardan oluşan dokümandır. Neyin ne zaman, niçin ve nasıl yapılacağını gösteren bir taslaktır. İş yapılmadan önce hazırlanır. İşin üstesinden gelmek için gereklidir. Planlamanın amacı bir işin en düşük maliyetle, en etkili ve verimli şekilde yapılacağının önceden kestirilmesidir.

Başka bir tanıma göre plan; bazı amaçlara ulaşmak için gelecekte uygulanacak bir dizi kararı hazırlamayı içeren bir süreçtir. İşe ulaşmak için yapılacak bütün faaliyetleri kapsar.

Vikipedi’de bulunan tanıma göre plan; neyin ne zaman, niçin ve nasıl yapılacağını gösteren bir taslak olarak belirtilmiştir. Hayatımızın her döneminde planlar yapar ve uygulamaya geçirmeye çalışırız. Ancak bunu yaparken birçok sorunla karşılaşırız. Ya planımızı uygulayacak güce sahip değilizdir ya da planımız çok kapsamlı olduğu için uygulamada zorluk çekeriz. Bu nedenle planımızın basit ve uygulanabilecek kadar sıradan olmasına dikkat etmemiz gerekir.

Planlar; açık, net, ölçülü ve tutarlı yapılmalıdır. Herkes tarafından anlaşılacak kadar basit olmalıdır. Böylece hem kendinizin hem de planınıza dahil ettiğiniz kişilerin planı net ve açık bir şekilde anlamasını sağlarsınız. Maksat en basit ve anlaşılır şekilde planı uygulamaya koymaktır. Örneğin; komutan ya da yöneticinin kendi kapasitesine göre çok anlaşılır gördüğü bir talimat, başka kişiler, birimler, taburlar tarafından anlaşılamayan bir talimat olarak görülebilir. Bu nedenle ister kendi planınız olsun ister başkaları ile yapmış olduğunuz plan olsun ortak bir dil kullanmaya ve bu sistemi standartlaştırmaya özen gösterin. ÖNEMLİ: Ortak Dil ve standardizasyon kişiliğinizde disiplini, işinizde kurumsallaşmayı sağlar.

Bu çalışma sisteminiz içinde geçerlidir;

Plan ve talimatlar açık ve net olmazsa,

Ortak dil kullanılmazsa,

Uygulanacak ve değişikliklere adapte olacak kadar basit olmazsa,

Standardizasyon yapılmazsa,

Plan dahilindeki kişilerin görev tanımı ve sınırları belirlenmezse, planın başarısızlıkla sonuçlanması kaçınılmazdır.

Kaynak: Vikipedi

71 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım