Hoşgeldiniz  

Yapışmaz tava nasıl ve kim tarafından icat edildi?

admin | 21 Aralık 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel, İlginç Bilgiler, Sağlık, Teknoloji

Yapışmaz tava 1954 yılında Mark Gregoire tarafından Fransa’da icat edildi. Yapışmaz tavalar yani teflon olarak adlandırılan özel bir plastikle kaplı tavalar ve tencerelerdir. Alman bilim insanı Dr Roy Plunkett, teflonu 1938 yılında tesadüfen keşfetti. Farklı gazlarla deneyler yapıyordu ve bu gazlardan bir kısmına bütün gece bir kap içerisinde bıraktı. Ertesi gün geldiğinde kap, kimyasalların değiştiremediği, kaygan ve katı bir madde ile dolmuştu. Bu madde doktor Plunkett’in teflon olarak adlandırdığı tetrafloroetilendi.

1950 yılında Fransız Marc Gregoire, teflondan haberdar oldu ve karışıp durmasını engellemek için olta takımında kullandı. Gregoire’nin karısı, Teflonu tencere ve tavalar da kullanmayı önerdi. Gregoire, tavaları büyük bir başarıyla kapladı ve birkaç yıl içinde yılda 1 milyondan fazla yapışmaz tava satmaya başladı.

Yapışmaz tavalardaki kaplama, altındaki metalden çok daha kaygandır. Güçlü bir mikroskopla metal tavan yüzeyine bakarsanız yiyeceklerin yapacağı küçük delikler ve yivler görürsünüz. Teflon kaplama bütün yerleri ve delikleri doldurarak pürüzsüz, kaygan bir yüzey sağlar; böylece yiyeceğin tavaya yapışmaması engellenmiş olur.

Teflon icat edildiğinden beri, yeni yapışmaz kaplamalar icat edildi. Bunlardan biri titanyum metalinin seramikle karışımı olan ve tavaya kumlama yöntemi ile işlenen karışımdır. 20000 derecede fırınlanır ve yapışmaz malzeme ile kaplanır. bu tavalar ömür boyu kullanılabilir fakat çok pahalıdır. Teflon kaplama,yüzeyi eşit biçimde kaplaması için püskürtme yöntemi ile yapılıyor. teflon, giysilerin ve halıların daha uzun süre yeni görünmesini sağlamak için de kullanılıyor. teflon, uzay elbisesi yapımında da kullanılıyor. Guinness dünya rekorlarına göre teflon yeryüzündeki en kaygan maddedir.

Kaynak: İcatlar ve Mucitleri,

295 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım