Hoşgeldiniz  

Viyolonsel Müzik Aletinin Günümüze Kadar Yolculuğu!!!

admin | 19 Haziran 2015 | Genel, Müzik

Viyolensel yani diğer adı Çello çok fazla kullanılan bir enstrüman değildi, müziğe bas sesi vererek parçalardaki boşlukları dolduran bir enstrüman olarak kullanıldı. 1560 yılında İtalyan imalatçı Andrea Amati tarafından yapılan bazı çellolar günümüze kadar ulaşmıştır.

Barok dönemiyle çellonun kaderi de değişti. Antonia Vivaldi ve Luigi Boccherini gibi ünlü besteciler yalnızca çello ile çalınabilecek parçalar yaptılar. 19 yüzyılda çello için konçerto ce benzeri eserler Johannes Brahms ve Antonin Dvorak gibi isimler tarafından yazıldı. 20 yüzyılda Sergei Prokofiev ve Dmitri Shostakovich gibi besteciler çelloyu sola olarak kullanan isimlerdendir.

Fa anahtarı ile notası yazılan çello telli kontrbas ile birlikte bas sesleri seslendirir. Do, Sol, Re, La ses telleri kalından inceye doğru çalınır. Keman ailesinin bir üyesidir ve 1 partisi bulunur. Keman yayına benzeyen yayla çalınır. Şekil olarak kemana çok benzemektedir. Yaklaşık 1.20 metre uzunluğunda ve 40 cm genişliğindedir. Bu nedenle oturarak çalınan bir çalgıdır. Yere dayanan bir çubuk üzerinde durur, müzisyen çelloyu bacaklarının arasına alarak yayla birlikte çalar. Keman gibi dört yaya sahiptir ve müzisyen parmaklarının perdeler üzerinde gezdirerek değişik tonlarda sesler elde edilir. Bu nedenle çello’nun ses genişliği 4 oktavın üzerindedir.

Ünlü violensel solistleri; Rostropoviç, Pablo Cassals, Jacquelin de Pera, Misch Maisky, William Weber gibi solistlerdir.

1132 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım