Hoşgeldiniz  

Veraset İlamı Nasıl Çıkartılır?

admin | 29 Nisan 2015 | Genel, Hukuk

Veraset ilamı, mirasçıları gösteren belge olarak anılabilir. Ölüm halinde, murisin mirasçılarının kim olduğu, mirasçılık hakkına kimlerin sahip olduğu bu belgede gösterilir. Yani, aksine bir durum olmadıkça, veraset ilamında adı mirasçı olarak geçenler, murisin (vefat eden kimsenin) mirasından pay almaya hak kazanacaklardır.

Veraset ilamında, mirasçılarla birlikte, mirasçıların hangi oranda hak sahibi olduğu da gösterilmektedir. Bu oran, malların bölüştürülmesi açısından önem arz etmektedir. Zira, tapuda bir gayrimenkul mevcutsa, veraset ilamında belirtilen oran uyarınca bölüştürülecektir.  Yine bankada bir para varsa, bu para da yine veraset ilamında gösterilen miktarda bölüştürülecektir.

Veraset ilamını nereden alacağız?

Veraset ilamını almak oter ya da sulh hukuk mahkemelerine başvurulmalıdır. Sulh hukuk Mahkemeleri kanalıyla veraset ilamı çıkartmak istiyorsanız, bir dilekçe ile başvurmanız gerekmektedir. Sulh Hukuk Mahkemesi nüfus kaydınızı ilgili nüfus biriminden talep edecektir. Burada süreci hızlandırmak istiyorsanız, Sulh Hukuk Mahkemesinden nüfus müdürlüğüne gidecek müzekkereyi elden takipli olarak isteyebilir, müzekkereyi nüfus müdürlüğüne götürerek cevabını Mahkemeye elden teslim edebilirsiniz. Bundan sonra Mahkemece tanık dinlenmesine yer olmadığı düşünülüyorsa bir duruşma ile veraset ilamını alabilirsiniz.

Diğer bir unsurda Noter aracılığıyla alınan veraset ilamıdır. Notere veraset ilamı için başvurduğunuzda öncelikle nüfus kayıtlarınız incelenerek mirasçı olup olmadığınıza bakılacaktır. Her ne kadar, artık noterler elektronik ortamdan nüfus kayıtlarınıza ulaşabiliyor olsa da, notere giderken yine de yanınızdan nüfus müdürlüğünden aldığınız nüfus kayıt örneğini götürmenizde fayda bulunmaktadır. Nüfus kayıtlarına göre, mirasçı olmanızın tespitinden sonra Medeni Kanun uyarınca miras paylarını ve mirasçıları gösteren veraset ilamı tarafınıza verilecektir.

Ne var ki, nüfus kayıtlarınızda yabancılık unsuru taşıyan öğeler varsa, bazı kapalı kayıtlarda, bilirkişi incelemesi ya da tanık dinlenmesi gereken durumlarda ve benzeri durumlarda noterler veraset ilamı verememektedir. Bu hallerde, Sulh Hukuk Mahkemesine müracaatla veraset ilamını çıkartabilirsiniz.

Yine, noterden alınan veraset ilamı ile hak kaybı olduğunu ya da menfaat ihlaline uğradığınızı düşünüyorsanız, noterden alınan bu veraset ilamına karşı yapılacak itirazlarda görevli mahkeme Sulh Hukuk Mahkemeleridir.

1396 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım