04 Şubat 2016

Üzengi Ne Zaman Keşfedildi ve Yararları Nelerdir!!!

Üzengi Ne Zaman Keşfedildi ve Yararları Nelerdir!!!

Daha çok piyade birlik olan Yunanlı ve Romalılar böylece atlıların karşı koyabiliyorlardı. Bu da süvari sınıfını yardımcı görev yapmaya yöneltti. Suvariler düşmanı paniğe sokmak için saldırabiliyor; panik bir kez doğdu mu düşmanı kovalıyor ve birbirleriyle dövüşebiliyorlardı. Ancak süvariler nadiren savaşa etki ediyorlardı.

imagesCAEE4CWX

Sırtında silahlı bir askerin bütün ağırlığıyla koşabilen daha büyük bir at yetiştirildiğinde, at ve savaş arabasının önemi azaldı. Eyerler atın kemikli omurgasında oturmayı kolaylaştırdı. Fakat at sürmek hala riskiydi. Mızrak saplamak ise mızrak savuşturulduğunda binici kolaylıkla attan arkaya doğru itilebileceğinden tehlikeliydi. Belirli bir mesafeden ok atmak daha güvenliydi.

imagesCAYJQNTJ

İşte bu yüzden “ipe tırmanma” anlamına gelen ve eski bir Germen sözcüğü olan üzenginin temelleri atıldı. Hindistanda MÖ 100 yıllarda sürücüyü yerinde sabitleyen ve büyük ayakların içine sokulabileceği, eyerden sarkan deriden halkalar yapılmaya başlandı. Daha soğuk iklime sahip ve papuç giyen Çinlilerin daha büyük ayakları sokabilecekleri halkalara ihtiyaçları vardı. 300 yılında bu türden üzengiler metalden yapıldı ve ihtiyaç duyulduğunda ayağı çabucak geri çekebilecek kadar genişletildiler.

imagesCAKAUGBC

Böylece sürücü eyer üstünde sağlamca oturmasını ve düşmana mızrakla veya kılıçla saldırmasını olanaklı kıldı. Çinlilerin yaptığı metal üzengi fikri Orta Asya’daki göçebelere ve oradan da batıya geçti.

Üzenginin kullanılması yayıldıkça süvarilerin durdurulmaz hale geldi ve bin yıl boyunca sadece yöneten sınıflar at alabilecek durumda olduğundan, savaş yeniden aristokratların tekeline geçti. Orta sınıf ve köylüler ise nadiren hükümdarlarına karşı gelebildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.