Hoşgeldiniz  

Ultraviyole (Morötesi) Işınımın Keşfi!!!

admin | 09 Mart 2018 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Fen Bilimleri, Genel

Herschel’in kızılötesi ışımını keşfi doğal olarak bir karışıklık yaratmıştı. Ritter de Güneş’in tayfını inceliyordu, fakat daha çok doğurduğu kimyasal değişikliklerle ilgileniyordu.  Yaklaşık iki yüzyıldır ışığın beyaz bir bileşim olan gümüş nitratı, rengini koyulaştırarak (minik metalik gümüş beneklerini
özgürleştirerek) ayrıştırdığı biliniyordu. Bu olay ilk kez 1614’te İtalyan Kimyager Angelo Sala (1576-1637) tarafından rapor edilmişti.

Ritter kağıttan şeritleri gümüş nitrat çözeltisine daldırdı ve ne kadar hızlı koyulaştıklarını görmek için tayfın farklı bölümlerine yerleştirdi. Böylece koyulaşmanın tayfın kırmızı ucunda en düşük hızla gerçekleştiğini ve mor uca doğru gidildiğinde çok daha hızla koyulaşma görüldüğünü buldu.

Belki de Herschel’in deneyinden etkilenen Ritter, ıslatılmış kağıt şeritleri hiçbir şeyin görülemediği mor ucun ötesine yerleştirerek çalışmasını sürdürdü. Burada koyulaşma daha da hızlı gerçekleşti. Belli ki tayfın mor ucunun ve aynı zamanda kırmızı ucunun ötesinde ışınım vardı. Yeni ışınıma morötesi denildi. (Ultra ön eki -lng. ultraviolet mor ötesi demektir, ç.n.- Latince “öte” anlamındaki sözcükten gelmektedir.)

171 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım