Hoşgeldiniz  

Ülkelere Göre İlginç Evlenme Adetleri!!!

admin | 31 Mart 2018 | Genel, İlginç Bilgiler, Ülkeler

Güney Kore: Beyaz at üzerinde gelen damat ardında kaz taşıyarak gelinin evine gelirdi. Günümüzde tahta kaz kullanılmaktadır.

Vikingler: evlilikte pazarlık sisteminin uygulandığı Vikinglerde, damat adayı kızın babasına fiyat teklif ederve bu fiyat üzerinden pazarlık yapılır. Düğün zamanı gelinin babası, gelinin sağ ayağına gümüş, sol ayağına da annesi tarafından altın takılır. Böylece gelecekte sıkıntı çekmeden yaşaması temenni edilir.

Türkmenistan: Ülkemizde de büyük önem taşıyan takı töreni, Türkmenler için elbise ve takılarıyla birlikte toplam 36 kg bulmaktadır. Düğünleri üç gün üç gece sürmektedir.

Fas: Gelinin süt banyosu yapar ve düğün boyunca sık sık elbise değiştirir. Bu nedenle gelinliğe pek rastlanılmaz. Ellere ve ayaklara kına yakmak yine diğer bir adetleri.

Çin: Çin’de düğün tarihleri müneccimler tarafından belirlenir. Temmuz ayının son 15 günü evliliğin uğursuzluk getireceğine inanılır, cehennemin kapılarının açılacağı ve kayıp ruhların kötü şans getireceği düşünülür.

Afrika: kız ve erkek ailesi tanıştıktan sonra kız tarafı misafirlerine para ve fıstık verirse evliliğin kabulu ve düğüne davet anlamını içermektedir. Ayrıcı düğün sırasında süpürge üstünden atlamak ise eskiye dair bütün kötülüklerin süpürülmesi anlamına gelir.

Çek Cumhuriyeti: Gelin ve damat düğün salonuna geldiğinde salon girişinde tabak kırılır. Kırılan tabak parçaları gelin ve damat tarafından süpürülür, böylece mutluluklarını garantiledikleri düşünülür. Ayrıca düğün sırasında mutlulukların devamı için gelin ve damat çorbayı tek kaşık ile içerler.

Almanya: Gelin ve damadın birlikte kütük kestiği düğünde böylece evlilikleri boyunca her türlü zorluğu birlikte yeneceklerini gösterirler. Gelinin üzerine bereket arttırdığı düşünülen pirinç taneleri atılır.

İskoçya: Gelinin yumurta ve salça karışımı bir karışımla baştan aşağı boyanır ve sokaklarda dolaştırılır. Ayrıca aile büyükleri tarafından gelinin ayakları yıkanır. Böylece mutluluk yolunda yürüyecekleri düşünülür.

Kosova: Kötü şansın etkilememesi için gelinin yüzü düğün töreni boyunca beyaza boyanmış halde kalır.

 

Finlandiya: Gelinin el yapımı altın bir taç taktığı düğünde, düğün sonrası gelin toplanan genç kızlar arasından birine altın tacını verir. Seçilen kızın daha sonra evlenecek kız olduğu düşünülür.

Fransa: Damadın, gelini evden alır ve çocukların ellerinde bulunan beyaz kurdela çift tarafından kesilir. Böylece karşılarına çıkaca engelleri aştıkları düşünülür.

Hindistan: Damadın kayınvalidesi tarafından karşılanır, ayakları yıkanır, süt ve bal ikram edilir. Gelin kıyafetlerinden de damat sorumludur.

 

Bosna Hersek: gelin adayını isteyen damat adayı kız evine yemeğe davet edilir ve aile büyükleri ile evlilik hakkında konuşulur. Aile büyükleri damat adayı hakkında karara varınca kahve ikram edilir. Kahve şekerliyse kabul edilmiş, sade ise reddedilmiş olur.

Pakistan: Aile büyükleri tarafından hakaret ve küfüre maruz kalan damat adayı bu durumu atlatırsa evlilik iznini de almış olur.

Moritanya: gelinlerin en az 60, en fazla 100 kilo olmaları gereken Moritanya da kızlar bu kiloya ulaşmak zorundadır.

Kuzey Kore: kadınlar 25, erkekler 27 yaşından önce evlenemez. Evlilik öncesi damat adayı askerlik ve devlete karşı sorumlulukları yerine getirmiş olması şarttır.

Tayvan: Gelinin bekareti damat yerine bir akrabası ya da arkadaşı tarafından alınıyor.

Hollanda: gelin ve damat masasının yanına ağaç konulmak suretiyle misafirler dileklerini bu ağaca asar. Eğer gelinin babası damadı onaylamazsa geline çeyiz verilmez. Gelinin çeyizi en yakın arkadaşı tarafından karşılanır.

215 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım