Hoşgeldiniz  

Türklerin Kurduğu Zararlı Cemiyetler!!!

admin | 30 Nisan 2017 | Genel, Tarih

I. Dünya savaşından sonra azınlıkların yanında Türkler’de zararlı cemiyetler kurmuşlardır. Bu cemiyetlerden bazıları; Sulh ve Selamet-i Osmaniye Fırkası, Teali İslam Cemiyeti, Kürt Teali Cemiyeti, İngiliz Muhipler Cemiyeti, Wilson İlkeleri Cemiyeti, Hürriyet ve İtilaf Fırkası cemiyetleri örnek gösterilebilir.

Bu cemiyetlerin ortak özellikleri; Ulusal direnişe engel olmaları ve direnişe karşı faaliyet yürütmeleri, işgallerin yapılmasını kolaylaştırma, İtilaf Devletlerinin yanında yer alma, İstanbul Hükümetini destekleme ve farklı devlet kurmak amacıyla kurulmuş olmalarıdır.

Kürt Teali Cemiyeti: Adı üstünde Kürt devleti kurmak için kurulan bir cemiyettir. Wilson ilkelerine dayanarak bağımsız bir Kürt Devleti kurmayı amaçlamıştır. Cemiyetin merkezi İstanbul olup 1918 yılında kurulmuştur.

Teali İslam Cemiyeti: Hilafet ve ümmetçilik esaslarını benimsemiştir. Anadolu’nun kurtuluşun dini esaslara sıkı sıkıya bağlı  kalmakla sağlanacağını düşünmekteydiler.

Sulh ve Selamet-i Osmaniye Fırkası: Cemiyet meşrutiyet ve demokrasi esaslarını benimseyerek siyasi faaliyetlere başlamıştır. Bu cemiyet vatanın kurtuluşunun padişah ve halifenin emirlerine sıkı sıkıya uyulmasıyla sağlanacağı inancıyla hareket etmiştir. Damat Ferit paşa hükümetine tam deste veren cemiyet İttihat ve Terakki partisine karşıydı, Hürriyet ve İtilaf Fırkası’yla uyum için çalışmıştır.

İngliiz Muhipler Cemiyeti: Osmanlı ve İngiltere arasında dostluğu kuvvetlendirmek ve devam ettirmek amacıyla Ağustos 1919 yılında kuruldu. Cemiyetin üyeleri Osmanlı devletinin devamını ve kurtuluşunu İngiliz Mandasına girmekle mümkün olacağını düşünüyorlardı. Ayrıca İngiliz paralarıyla kurulan cemiyetin gizli amacı; ülkede karışıklık ve ayaklanmalar çıkararak, uyanmaya başlayan milli bilinci doğmasını engelleyerek, yabancıların müdahelesini kolaylaştırmaktı.

Hurriyet ve İlilaf Fırkası: Sulh ve Selamet-i Osmaniye fırkası ile birlikte çalışan cemiyet, İttihat ve Terakki partisine karşı kurulmuş bir parti niteliğindedir. 1911 yılında kurulmuştur. Bu partinin amacı; ülkede çok partili liberal bir yönetim oluşturmak, iktidar partisini istediği gibi davranmaktan alıkoymaktı. Parti 1913 yılından 1920 yılına kadar faaliyetini durdurdu. 1920 yılından sonra yeniden faaliyetlerine başlayan parti Milli Mücadelenin karşısında yer aldı ve ayaklanmalarda kışkırtıcı rol oynadı.

Wilson İlkeleri Cemiyeti: Amaç Amerikan mandasını savunmaktı. Kurucuları genel olarak yazar ve gazetecilerden oluşmaktaydı. Cemiyetin bazı üyeleri daha sonra milli mücadelecilere katıldılar. Sivas Kongresi’nde bu cemeyitin üyeleri “Amerikan Mandası”nı savunmuşlardır.

532 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım