Hoşgeldiniz  

Türkiye’nin Yer Altı Suları ve Kaynakları!!!

admin | 10 Nisan 2015 | Coğrafya, Genel

Yer altı Suları: yağmur ve kar sularının bir kısmınının geçirimli tabakalardan sızıp geçirimsiz bir tabaka üzerinde toplaması sonucu meydana gelir. Yer altı suları genellikle yağışlarla beslenir. Yağışlarla yeryüzüne inen suların yer altına sızma miktarı, arazinin geçirimlilik ve kayaçların gözeneklilik derecesine bağlıdır. Yeryüzünde bol yağış alan ve geçirimli alanlara sahip alanlar yer altı suyu bakımından olukça zengindir. Örneğin; Marmara’da Adapazarı, Yenişehir, Balıkesir ovaları, Doğu Anadolu’da; Muş, Erzurum, Malatya ovaları yer altı suyu yönünden zengindir. Yer altı suyu bilhassa yarı kurak sahalarımızda tarımsal açıdan çok önemlidir. Örnek Konya-Karapınar, Polatlı-Sivrihisar. Bazı kentlerimizin içme suyunun bir bölümü yer altı suyundan sağlanır. Örnek: Bursa, İzmir, Eskişehir, Kütahya, Konya gibi.

Kaynaklar: Yer altı suyunun (çatlaklardan) tabaka arasından yüzeye çıkmasıyla kaynaklar oluşur. Belli başlı kaynaklar kısaca şöyledir. Kaynak sularının kalitesini suyun geldiği kayanın kimyasal özelliği belirler. Silis miktarının fazla olduğu sular tatlıdır. Kireçli arazilerden çıkan kaynak suları kireçli, jipsli sahalarınki ise acı olup içme suyu olarak kulanmaz.

Artezyen Kaynakları: Yer altındaki suların insanlar tarafından sondajla çıkarılmasına denir. Bu tür kaynaklar Eskişehir, Malatya, Erzurum, İnegöl, Bursa, B. Menderes, Gediz ovalarının kenarında Ceylanpınar ve Muş ovalarının çevresinde görülür.

Yamaç Kaynağı: Vadi Yamaçlarının yer altı suyu tablasını kestiği yerlerde meydana gelen kaynaklardır. Ülkemizde görülen en yayın kaynak tipidir.

Karstik Kaynaklar: Kireç taşlarının çatlaklarından ve yer altı kanallarından çıkan kaynaklardır. Karstik kaynakların suları gür olup, bunlar bazı akarsuları besler, örneğin Manavgat köprü çayı. Bazı kentlerimizin içme ve sulama suyunun bir bölümünü karşılar. Örneğin; Pınarbaşı ve Kemalpaşa’dan çıkan kaynaklar İzmir’in suyunu karşılar.

Fay Kaynakları; Fay hatları boyunca çıkan kaynaklardır. Bunlar genel olarak Ege ve G. Marmara Bölümü’nde K. Anadolu fay hattı boyunca görülür. İzmir, Uludağ, Niksar, Tokat suları örnek verilebilir.

2572 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım