Hoşgeldiniz  

Türkiye’nin Platoları!!!

admin | 06 Nisan 2015 | Coğrafya, Genel

Çevreye göre yüksek olan ve akarsular tarafından derin şekilde parçalanmış geniş düzlüklere plato denir.

Plato Özellikleri;

Yaylacılık amacıyla kullanılır,

Karadeniz hariç bütün bölgelerde görülür,

Yükseltinin fazla olduğu platolarda iklim yükseltiye bağlı olarak sertleşir bu nedenle tarım zorlaşır, bu nedenle hayvancılık yapılır,

Çevrelerine göre yükek düzlüklerdir,

Akarsular tarafından derin şekilde parçalanırlar,

Hayvancılık açısından önemli alanlardır,

Platoların çok olması ülkemizin geçmişte aşındırılarak düzleştirildiğini sonradan yükselmeye maruz kaldığını gösterir,

Platolardaki tarımsal faaliyetleri; iklim koşulları ve yükseklik durumu belirler, Gaziantep ve Şanlıurfa platolarında tahıl ve mercimek ile Antep fıstığı yetiştirilir, İç Anadolu platolarında tahıl yetiştirilir ve küçükbaş hayvancılık yapılır, yüksek olan Uzunyayla ve Erzurum-Kars platolarında büyükbaş hayvancılık yapılır,

Yüksek platolar yerleşmenin seyrek olduğu ve nüfus yoğunluğunun az olduğu yerlerde görülür,

 

Ülkemizde plato çeşitleri;

Aşındırma (Peneplen) Platolar; aşınımı tamamlanmış ve düzleşmiş platoların tekrar yükselmesi ve akarsularca parçalanması ile oluşmaktadır. Çatalca-Kocaeli platosu en iyi örnektir. Bu plato en yoğun nüfuslu alanlardan biridir, ayrıca yükseltisi en az olan platodur, yükselti olarak en fazla olan plato Erzurum-Kars platosudur.

Tabaka Düzlüğü Platolar; Kalın ve sert arazilerin çevresinin aşınmasıyla yüksekte kalması sonucu oluşan geniş dalgalı düzlüklerdir. Urfa-Viranşehir, Hilvan, Haymana-Cihanbeyli, Yukarı Sakarya platoları bu türe örnektir.

Lav Platoları; volkanik olaylar sonucu oluşan lav yığınlarının akarsularca parçalanması sonucu oluşan plato çeşididir. Erzurum, Kars ve Iğdır’ı içine alan tamamen lav platosundan oluşmaktadır. Bingöl platosu, Güneşdoğu Anadolu’daki Karacadağ platosu, İç Anadolu’daki Niğde, Kayseri, Nevşehir arasında kalan saha lav platolarına örnek oluşturmaktadır.

Karstik Platolar; Kalkerli (kireçtaşı) araziler üzerinde oluşurlar. Akdeniz çevresinde görülür, Taşeli platosu ve Teke platosu buna örnektir.

3038 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım