Hoşgeldiniz  

Türkiye’nin Ovaları!!!

admin | 06 Nisan 2015 | Coğrafya, Genel

 

Çevresine göre alçakta kalmış geniş düzlüklere ova denir. Türkiye de; tektonik, volkanik, karstik olaylar ve akarsu aşındırma ve biriktirme şekillerinin etkisi sonucu ovalar oluşmaktadır. Kıyı ve iç ova olmak üzere ovalar iki kısıma ayrılır.

Ovalar;

Tarım için verimli alanladır,

Hayvancılığa katkı sağlarlar,

Su kaynakları bakımından zengindir,

Ulaşım daha kolaydır, önemli kara yolları tektonik kökenli ovalardan geçmektedir,

Tarım alanlarına sahip olduğu için nüfus yoğundur,

Ulaşım, ucuz maliyetli konut,  sanayi tesislerinin yapılması nedeniyle tarım alanları azalmıştır,

Çöküntü alanları üzerinde yer alan ovalardan fay hattı geçmektedir, deprem riski yüksektir, Bingöl, Varto, Erzincan, Dinar, Yalova-İzmir-Adapazarı, Düzce, Bolu depremleri örnektir, zeminin yumuşak olması ve yer altı suyunun bulunması deprem zararlarını arttırmaktadır,

A) Kıyı ovalar; Genellikle akarsuların taşıdıkları metaryalleri deniz veya deniz seviyesi yakınlarına biriktirilmesi sonucu oluşur. Nüfusun büyük kısmı buralarda toplanır, mineral bakımından zengindir, kıyı ovalar iç ovalara oranla daha fazla yağış aldığı için tarımsal verimlilik fazladır.

Kıyı (Delta Ovaları) Ovaları;

Bol alüvyon barındırır,

Kıyı derinliği azdır,

Kıyıda güçlü dalga ve akıntınlar olmaz,

Gel-git etkisi görülmez,

Göksu, Dalaman, Manavgat ve Asi nehirlerinin oluşturduğu küçük delta ovaları yer alır, ayrıca akarsuların denize ulaşmadan deniz seviyesine yakın yerlerde taşıdıkları alüvyonların biriktirilmesi sonucu kıyı düzlüğü ovaları da bulunmaktadır. Köyceğiz, Antalya, Dalaman, Serik ve Fenike ovaları örnektir.

B) İç ovalar; iç kesimlerde çeşitli nedenler oluşan ova türüdür.

Tektonik ovalar; iç kuvvetlerin etkisiyle kırık yapı boyunca ve çökme sonucu oluşan ovalardır. Türkiye’deki ova oluşumunun büyük bir kısmını tektonik hareketler sonucu oluşmuştur. Bu ovalar kırık hatlar boyunca uzanır.

Karstik Ovalar; kalker, jips, kayatuzu gibi kolay eriyebilen kayaçların bulunduğu yerlerde erime sonucu oluşan ovalardır. Akdeniz ve Ege’de çok görülür. Özellikle Akdeniz bölgesinde arazi yapısı sonucu daha fazla görülmektedir. Tefenni, Acıpayan, Korkuteli, Kestel, Elmalı, Ege’de; Tavas, Civri, Muğla ovaları örnektir.

Volkanik Ovalar; yeryüzüne çıkan lavların tektonik çukurları lavlarla doldurması sonucu oluşan ovalardır. Kayseri-Develi ovası, Malazgirt, Çaldıran, Muradiye bu ovalara örnektir.

Eski Göl Tabanı Ovaları; daha çok İç Anadolu’da görülür. Konya, Ereğli, Aksaray buna örnektir.

Dağ Eteği Ovaları; yamaçlardan taşınan materyallerin düzlüklerde yığılması sonucu oluşur. Antalya, Akşehir ovaları örnektir.

1067 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım