Hoşgeldiniz  

Türkiye’nin Madenleri Nelerdir? Nerelerde Bulunur?

admin | 03 Mayıs 2014 | Genel

Türkiye’nin Madenleri Nelerdir? Nerelerde Bulunur?

Türkiye maden konusunda zengin bir ülkedir. Bazı madenler bakımından çok önemli bir konumdadır. Yeni maden yataklarının aranmasına devam edilmektedir. Çıkartılan madenler hem ülkemizde kullanılmakta hem de ham ya da yarı işlenmiş olarak dışarıya satılmaktadır.

Madenlerimizin koruma altına alınması için Maden Kanunu oluşturulmuş ve maden arama, işleme konusunda da Maden Teknik Arama Enstitüsü kurulmuştur. Etibank’ta madenlerimizin işletme ve pazarlama işlevlerini yerine getirmiştir.

Türkiye’de çıkartılan madenler ve çıkartılan iller aşağıdaki gibidir.

Bakır: kolay işlenir, Elazığ, Artvin, Kastamonu, Rize’de çıkartılmaktadır.

Bor: Türkiye bor bakımından Dünya’daki en zengin ülkedir. Balıkesir, Eskişehir, Kütahya’da çıkartılmaktadır.

Boksit: Alüminyum’un hammaddesidir. Konya, Antalya, Gaziantep ve Muğla’da çıkartılmaktadır.

Demir: Türkiye’nin hemen hemen her yerinde bulunmaktadır. Özellikle Sivas, Balıkesir, Ayazmand, Torbalı, Faraşa, Karamadazı, Hekimhan, Hasan Çelebi, Çam Dağı’nda çıkartılmaktadır.

Krom: kaplamacılık ve çelik yapımında kullanılır. Elazığ, Fethiye, Marmaris, Dalaman, Eskişehir, Aladağ’da çıkartılmaktadır. Krom yatakları bakımından dünyada 3. Sırada yer almaktadır. Çıkartılan maden daha çok dış ülkelere pazarlanmaktadır.

Kükürt: Isparta Keçiborlu ve Denizli’nin Sarayköy ilçesinde çıkartılır.

Manganez: Zonguldak Ereğli, Artvin Göktaş, Denizli’nin Tavas ilçesinde çıkartılır.

Civa: İzmir Ödemiş-Karaburun, Konya Sarayönü ve Niğde’de çıkartılmaktadır.

Tuz: Tuz Gölü, İzmir Çamaltı, Çankırı, Erzurum, Kars, Nevşehir, Kırşehir, Yozgat’ta üretilmektedir.

Taş Kömürü: Ülkemizde en çok tüketilen enerji kaynağıdır. Ayrıca demir-çelik ve kimya sanayinde hammadde olarak kullanılır. Zonguldak ve çevresinde çıkartılır.

Linyit: Yaygın çıkartılan maden türüdür. Manisa, Kütahya, Amasya ve Erzurum’da çıkartılmaktadır. Kahramanmaraş ve Muğla’da çıkartılan linyitler kalori bakımından düşük oldukları için termik santrallerde kullanılmaktadır.

Asbest: 14 bin derecelik ısıya dayandığı için ısıya dayanıklı araç ve gereç yapımında kullanılır. Kansorejen madde içerdiği için kullanımı sınırlıdır. Eskişehir, Bursa, Erzincan, Hatay, Ağrı, Kars, Malatya, Sivas, İskenderun, Uşak ve Konya’da çıkartılır.

Petrol: Ülkemiz petrol bakımından zengin bir ülke değildir. Batman, Siirt, Diyarbakır, Mardin, Adıyaman, Şanlı Urfa’da çıkartılmaktadır.

2291 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım