Hoşgeldiniz  

Türkiye’nin Kültürel Mirası Nemrut Dağı Nerededir? Tarihçesi Nedir?

admin | 12 Mayıs 2014 | Eğitim, Genel, Tarih

Türkiye’nin Kültürel Mirası Nemrut Dağı Nerededir? Tarihçesi Nedir?

Malatya Pütürge ile Adıyaman Kahta sınırları içerisinde yer alır. Kommagene Kralı I. Antiochos’un tanrılara ve atalarına minnettarlığını göstermek için Nemrut Dağı yamaçlarına yaptırdığı mezarı, benzersiz manzarası ve anıtsal heykelleri Helenistik dönem kalıntılarından biridir. Doğu, batı ve kuzey teraslarına yayılan heykeller kireçtaşı bloklarından yapılmış ve 8 ile 10 metre uzunluğundadır.

Eski çağlarda Kommagene olarak anılan bölgede I. Mithradates tarafından krallık kurulmuştur, I. Antiochos zamanında önem kazanan krallık Roma İmparatorluğu’na karşı yapılan savaşta yenilmesi sonucu bağımsızlığını kaybetmiştir.

Kommagene krallığının bağımsızlığını kaybetmesiyle Nemrut Dağı’ndaki eserler yaklaşık 2000 yıl boyunca keşfedilememiştir. 1881 yılında görevli olarak bölgeye gelen Alman mühendis Karl Sester, Nemrut Dağı’ndaki eserlere rastlamış ve İzmir’de bulunan Alman Konsolosluğu’na Asur harabeleri bulduğunu bildirmiştir. Ancak Sester tanrı heykellerinin oturtulduğu kaidelerin arkasındaki Grekçe yazıtları görmediğinden hataya düşmüştür. 1882 yılında Otto Puchstein ve Karl Sester Nemrut’ta incelemeler yapmıştır. Müze-i Hümayun (İmparatorluk Müzesi) müdürü Osman Hamdi Bey 1883 yılında bir ekiple Nemrut’ta incelemeler yapmıştır. Daha sonra 2. Dünya Savaşı’nın ardından Amerikalı arkeolog Theresa Goell ve Alman Karl Doerner Nemrut ve çevresinde kazı, araştırma ve inceleme yapmıştır.

Nemrut Dağı doruğu Antiochos’un tümülüsü ve kutsal alanıdır. Tümülüs, Fırat nehrine ve ovalara hakim bir noktadır. Kral külleri ve kemiklerinin ana kayaya oyulmuş odaya konulduğu ve Tümülüs ile örtüldüğü düşünülmektedir. Yazıtlarda her ne kadar kralın mezarının buralarda olduğu belirtiliyorsa da henüz bulunamamıştır.

Doğu ve batı teraslarda Antiochos ile tanrı, tanrıça heykellerinin yanı sıra aslan ve kartal heykelleri bulunmaktadır. Batı terasında aslanlı horoskop yer almaktadır. Heykellerde Helenistik, Pers ve Kommagene ülkesine özgü sanat kullanıldığı görülmektedir. Bu nedenle Nemrut Dağı “doğu ve batı uygarlıklarının köprüsü” denilebilir.

Türkiye’nin Kültürel Miras listesinde bulunan Nemrut Dağı milli parkı içerisinde meşe türleri ve çeşitli ağaçlarla birlikte yaban hayatı bakımından önemli olan ayı, kurt, çakal, tilki ve porsuk türlerine de rastlanmaktadır.

2545 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım