Hoşgeldiniz  

Türkiye’nin Kaplıcaları ve Maden Suları!!!

admin | 10 Nisan 2015 | Coğrafya, Genel

Sıcak su kaynaklarına kaplıca denir. Kaplıcalar genel olarak kırık fay hatları boyunca yer alır. Bu sular bünyesinde mineral içerirler. Bu yüzden eskiden beri romatizma, iç hastalıklar ve bazı deri hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Bu tür sular Türkiye’de çok geniş alanlarda görülmektedir. Bunun nedeni ülkemizin yakın bir jeolojik devirde oluşması, dolayısıyla fay hatlarının fazla olmasıdır. Zaten kaplıcaların dağılımı ile fay hatlarının dağılımı paralellik gösterir. Maden suyu ve şifalı su kaynakları bünyelerinde çözünmüş halde çeşitli mineral maddeler taşımaktadır.

Batı ve Güney Batı Anadolu Kaplıcaları: Denizli, Manisa, Aydın ve Muğla illerinde çok sayıda kaplıca bulunur. Denizli’de Karahayıt ve Pamukkale kaplıcaları, Yenice ve Sarayköy kaplıcaları. İzmir’de Bolçova ve Şifne, Bergama’da Güzellik kaplıcaları. Manisa’da: Alaşehir, Salihli, Çamur hamamı. Muğla: Köyceğiz gölü yakınında, Sultaniye kaplıcası. Aydın’da: Germencik, Çamur ve Ortaçı.

Güney Marmara Kaplıcaları: Bursa, Gönen ve Balıkesir çevresinde çok sayıda kaplıca bulunur. Çekirge, Kayanca, Yeni, Kükürtlü, Kara Mustafa ve Eski kaplıcalar vardır. Sakarya ilimizde Kuzuluk, Kil Hamamı ve Ilıca köyü kaplıcaları vardır. Gönen ilçesinin bir bölümü kaplıca suları ile ısıtılmaktadır. Ayrıca Yalova, Oylat, Burhaniye, Susurluk, Balya ve Havran’da kaplıcalar bulunur.

İç Anadolu Kaplıcaları ve Maden Suları: Ankara’da; Ayaş, Haymana, Kızılcahamam, Ilgın’da; Ilgın, Polatlı’da; Çiftehan. Aksaray’da: Ziga, Bor’da: Kemerhisar. Kayseri’de: Tekgöz, Bayramhacı kaplıcaları, Boğazköprü, Saz. Niğde’de: Sakarya maden suyu, Kazaklı kaplıcası. Kırşehir’de: Karakurt, Terme, Bulamaclı. Yozgat: Sorgun, Sarıkaya. Tokat: Sulusaray. Çorum: Figani ve Mecitözü. Amasya: Hamamözü, Kahramanlar içmesi. Samsun’da: Havza ve Ladik kaplıcaları.

İç Batı Anadolu Kaplıcaları ve Maden Suları: Afyon: Afyon maden suyu, Gazlıgöl, Gerek, Kaya, Heybeli, Ömerli, Soğuş ve Sandıklı. Kütahya: Yoncalı, Ilıca, Murat Dağı, Emet, Dereli, Gediz ve Aksaz, Hamam boğazı, Simav’da Eynal kaplıcası.

Bilecik: Çatlı ve Selçuk içmeleri. Eskişehir, Bolu ve Düzce’de de önemli kaplıcalar vardır.

Güney Anadolu Kaplıcaları: Hatay-Reyhanlı, Malaya’da İspendere ve Balaban. Kahramanmaraş-Elbistan.

Diğer kaplıcalar: Erzurum; Ilıca, Dumlu ve Pasinler. Ağrı: Diyadin, Trabzon: Bengisu. Giresun: Şebinkarahisar.

1369 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım