Hoşgeldiniz  

Türkiye’nin Gölleri!!!

admin | 06 Nisan 2015 | Coğrafya, Genel

Göller; akarsular, kaynak suları ve yağışlarla beslenmektedir. İklim koşulları, beslenme kaynakları, arazi yapısı ve suların dışarıya akıtılması gibi nedenlerle göl suları acı, tatlı, sodalı ve tuzlu olmasını sağlar. Türkiye’de göller Güney Marmara, Göller Yöresi, Tuz Gölü ve Van gölünden oluşmaktadır. Tuz gölünden tuz, Van gölünden soda elde edilir, Tortum, Hazar ve Eğirdir göllerinden enerji üretimi sağlanmaktadır. Eğridir gölünde tatlı su ıstakozu üretilmektedir. Abant, Yedigöller ve Uzungöl’de turizm alanları vardır. Ayrıca göllerden içme suyu ve balıkçılık alanında yararlanılmaktadır. Güneydoğu Anadolu doğal göl oluşumunun olmadığı tek bölgemizdir.

Türkiye’de göller ve oluşumları;

Tektonik Göller; tektonik hareketler sonucu çanaklaşan alanlara suların dolması sonucu oluşur. Marmara; Ulubat, Manyas, Sapanca ve İznik gölleri, Akdeniz; Kovada, Acıgöl, Burdur, Beyşehir ve Eğirdir gölleri, İç Anadolu; Tuz, Tersakan, Seyfe, Akşehir, Tuzla, Hotamış, Sultansazlığı ve Ilgın gölleri, Doğu Anadolu; Hazar ve Hozayip gölleri örnektir.

Volkanik göller; volkanik hareketler sonucu krater, maar ve kaldera gibi çukurlarda oluşan göllerdir. İç Anadolu; Teke gölü, Doğu Anadolu; Nemrut gölü, Isparta-Gölcük gölü,

Karstik Göller; çukurlardaki karstik çözünmeler sonucu oluşan göllerdir. Göller yöresinde Salda ve Suğla gölleri, Batı Toroslarda; Elmalı, Kestel, Avlan, Karagöl ve Söğüt gölleri, Obruk platosunda; Timpaş, Kızören ve Obruk gölleri örnektir.

Buzul Gölleri; buzun aşındırmasıyla oluşan göllerdir. Ağrı, Kaçkar, Bolkar, Erciyes, Uludağ ve Aladağlar’daki sirk gölleri örnektir.

Doğal Set Gölleri; kıyıdaki girintiler ya da vadi önlerinin doğal yollarla meydana gelen setler tarafından kapatılması sonucu oluşan göllerdir. Volkanik set gölleri; Erçek, Van, Nazik, Balık, Haçlı ve Çıldır gölleri, alüvyal set gölleri; Moğan, Eğmir, Egede Bafa, Köyceğiz, Marmara gölleri ve uzungöl, Kıyı Set gölleri; Büyük ve Küçük Çekmece, Terkos, Çukurova deltasında; Akyatan gölü, Heyelan Set gölleri; Sera, Tortum, Yedigöller ve Abant bu göllere örnektir.

978 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım