Hoşgeldiniz  

Türkiye’nin En Geniş Mutfağına Sahip İlimiz Hangisidir? Gezilecek ve Görülecek Yerleri Nerelerdir?

admin | 31 Mayıs 2014 | Genel, Gezi ve Eğlence

Türkiye’nin En Geniş Mutfağına Sahip İlimiz Hangisidir? Gezilecek ve Görülecek Yerleri Nerelerdir?

Gaziantep İpek yolu üzerinde, Mezopotamya Bölgesi’nde, Güneydoğu Anadolu’nun en kalabalık şehirlerinden biridir. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Arkeolojik ve tarihi eserlerin yanı sıra birçok kültürün harmanlandığı yerdir. Hem ticaret hem de turizm merkezidir.

Gaziantep’in gezilmesi ve görülmesi gereken yerleri;

Gaziantep Kalesi: Roma Döneminden kalmıştır, şehir merkezinde yer almaktadır.

Zeugma Antik Kenti: Zeugma Antik Kenti dünyanın en önemli arkeolojik alanlarından biridir. İçerisinde Roma, Helenistik ve Bizans dönemlerine ait yapıtlar yer almaktadır. Zeugma Antik Kenti Fırat Nehri’nin kenarında bulunmaktadır.

Bakırcılar Çarşısı: Bakırcılar çarşısı Gaziantep’in simgelerinden biridir. Gaziantep Kalesi’nin kuzeyinde yer alır. El işçiliği, zanaat ve bakır işlemeciliğinin en güzel örneklerini burada görülebilir.

 

Gaziantep Yemekleri

Gaziantep mutfağı çok geniş bir yelpazeye sahiptir. İpek Yolu üzerinde olması nedeniyle pek çok kültürün bir araya gelmesi sonucu oluşmuştur. 250 çeşit yemeği ile Gaziantep mutfağı Türkiye’nin en zengin mutfağına sahiptir.

Gaziantep mutfağının en önemli yemekleri çoğunlukla kebaplardan oluşur. Alinazik kebabı, Albiberli patlıcan kebabı, simit kebabı, orman kebabı, soğan kebabı, tike kebabı, külbastı, altı ezmeli kıymalı kebabı.

Et yemekleri: Soğan yahnisi, et paçası, ekşili taraklık tavası, ekşili ufak köfte, beyran,  ve doğrama yöresel et yemeklerindendir.

Yoğurtla yapılan yemekler: sarımsak aşı, yoğurtlu yuvalama, yoğurtlu bakla ve şiveydizdir.

Dolma, köfte ve pilavları: kabaklama, içli köfte, çiğ köfte, omaç, mumbar dolması, yağlı yumurtalı köfte, karnı yarık, imam bayıldı, incikli pilav,  firik pilavı, özbek pilavı, meyhane pilavı sofralarda yer alan lezzetlerdendir.

Tatlılar: Baklava, şöbiyet, zerde,  fıstıklı kadayıf, nişe helvası, dolama, şam tatlısı, aşure, peynirli irmik helvası en meşhur tatlılardandır.

3014 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Türkiye’nin En Geniş Mutfağına Sahip İlimiz Hangisidir? Gezilecek ve Görülecek Yerleri Nerelerdir? için 11 Yorum

 1. Belirtilen Gaziantep ili Türkiyenin yemek bakımından zengin 4. ilidir. Türkiyedeki illerin yemek çeşidine göre sıralaması aşağıdaki gibidir.
  1- Hatay-Antakya
  2- Malatya Mutfağı
  3- Bolu MUtfağı
  4-Gaziantep Mutfağı

  YUkarıdaki sonuç elimde uzun seneler içinde biriktirdiğim kitap ve derğı ve web ten oluşan 11.000 adet yerel yemeğin tasniflenmesi sonucu çıkmıştır.
  Bilgilerinze.

  • kenan dedi ki:

   sen antep i 4 numaraya koyduğuna göre yaran vardır içerden. bi 10 sene daha araştır sen. belki tüm dünyanın kabullendiği bişeyi öğrenirsin sende.

  • Moderatör dedi ki:

   Yapilan calisma çok ayrintili yapilmistir.En zengin mutfak Gaziantep sehirmizindir.Bu konuda UNESCO da Gaziantep mutfagini dunya siralamasina almistir.Dünyada 9. Turkiyede 1. Siradadir

 2. firat dedi ki:

  1.gaziantep 2. elazig

 3. Reis dedi ki:

  Eğer herhangi bir il fark etmez. Hatay dan daha fazla yemeğe sahip olan bir mutfak olduğunu iddia eden varsa buyursun gelsin. Sadece mezeleri. Diğer illerin tek tek hepsinin tüm yemeklerinden fazladır

  • Moderatör dedi ki:

   Yapilan çalismalarda yemek cesidi en fazla olan ilimiz Gaziantep’tir . Bütün illeri kapmasamistir.Gaziantep en zengin mutfaga sahiptir.

 4. Moderatör dedi ki:

  Türkiye’nin yemek çeşidi olarak en fazla olan ili Gaziantep’tir. Gastronomide dünyada 9. Türkiyede ise 1. sıradadır.

  • Mustafa Kaya dedi ki:

   Yahu Malatya, 95 sene öncesine kadar, Elazığa bağlı bir yer,, Adıyaman ve Bingölle beraber..Nasıl oluyorda Malatya mutfağı Elazığdan daha ilerde duruyor :):):):):)

  • Seyyah dedi ki:

   1.Malatya 2. Balıkesir 3 Diyarbakir 4 Mersin 5 Elazığ 6 Hatay 7 Aydin 8 Bolu 9 Gaziantep 10 Trabzon.

 5. Akin dedi ki:

  En zengin yemek kulturu ege mutfagidir. Sadece deniz urunleri sizin saydiginiz herhangi bir yorenin yemek cesidi kadardir😉

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım