Hoşgeldiniz  

Türkiye’nin Denizleri ve Kıyıları!!!

admin | 10 Nisan 2015 | Coğrafya, Genel

Türkiye enleme bağlı olarak çevresindeki denizlerin tuzluluk ve sıcaklıkları farklıdır. Seviye ve tuzluluk farkından dolayı boğazlarda üst ve alt akıntılar oluşmuştur. Türkiye’de kutuplardan uzak olduğundan fiyort ve skyer, gel-git etkisi olmadığından watt kıyılar ve haliç kıyıları, tropikal kuşağa uzak olduğundan dolayı da mercan kıyıları görülmez.

Denizler; kıta sahanlığı genelde dardır özellikle Akdeniz ve Karadeniz kıyılarında). Enlemlerden dolayı su sıcaklıkları farklıdır. Enlemlerden dolayı tuzluluk oranları da farklıdır. Su seviyesi farklıdır. Örneğin Karadeniz su seviyesinin en yüksek olduğu denizdir. Bunun nedeni buharlaşmanın azlığı, yağış ve akarsuların bol su taşımasıdır. Biyolojik özellikleri farklıdır.

Karadeniz; Güneşlenme süresi yıllık 2000 saattir. Denize girme süresi kısadır. Kıyı turizmi gelişmemiştir. 200 metrenin altında zehirleyici kükürtlü hidrojen gazından dolayı balık yaşamaz. Dağların kıyıya paralel uzanmasından dolayı boyuna kıyı tipi görülür. Kıyıda falezler fazla, kıta sahanlığı dar, doğal limanlar ise azdır. Enleminden dolayı sıcaklık ve tuzluluğu azdır. Buharlaşmanın az olması ve yağışın fazla olmasından dolayı seviyesi Akdeniz’e göre 15-30 cm yüksektir. Tuzluluk oranı binde 18 dir. Karadeniz’in su seviyesinin yüksek ve tuzluluk oranının düşük olması nedeniyle Karadeniz’den Marmara Denizi’ne doğru bir süt akıntı bulunmaktadır. Marmara Denizi’nden de Karadeniz’e doğru alt akıntı bulunur.

Marmara Denizi: Kapıdağ adası dalga biriktirmesi sonucu kıyı kordonu ile ana karaya bağlanarak yarımada olmuştur. Bu şekle tombolo (saplı ada) denir. Haliç buzul sonrası dönemde deniz sularının yükselmesiyle oluşmuştur ve ria kıyı tipine örnektir.  Alt ve üst akıntıdan dolayı yüzeyde tuzluluk binde 23, derinde binde 36 civarındadır. İstanbul ve Çanakkale boğazlarıyla Büyükçekmece ve Küçükçekmece lagün gölleri limanlı kıyı tipine örnektir.

Ege Denizi: Türkiye’nin en uzun kıyıları Ege Denizi’ndedir. Kıta sahanlığı geniştir, doğal limanları fazladır. Enlemden dolayı güneyi ile kuzeyi arasında sıcaklık ve tuzluluk farklı vardır. Dağların kıyıya dik uzanmasından dolayı enine kıyı tipi görülmektedir. Ayırca Muğla kıyılarında ria kıyı tipi de bulunmaktadır. Tuzluluk oranı Ege Denizinin kuzeyinde yaklaşık binde 33 iken, güneyinde ise yaklaşık binde 37dir.

Akdeniz: Denize girme süresi uzun, kıyı turizmi gelişmiştir. Enleminden dolayı sıcaklık ve tuzluluğu fazladır. Ayrıca Antalya’nın Kaş ilçesi kıyılarında dalmaçya kıyı tipi de görülmektedir. Tuzluluk oranı binde 36 ile binde 39 oranında değişir. Yılda 3000 saat güneşlenme süresi vardır. Dağlar kıyıya paralel uzandığından genelde boyuna kıyı tipi hakimidir. Kıta sahanlığı Adana önleri hariç geniş değildir.

1241 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım