Hoşgeldiniz  

Türkiye’de Yetişen Endüstri Bitkileri Nelerdir?

admin | 09 Ocak 2016 | Coğrafya, Ekonomi ve İş Dünyası, Genel

Türkiye’de Şeker pancası, pamuk, tütün ve çay yetiştirilen endüstri bitkileridir. Fabrikalarda ham madde olarak işlenen ürünlerdir. Sulama olanaklarının gelişmesiyle Türkiye’de endüstri bitkilerinin tarımı daha da yaygınlaşacaktır.

Pamuk

Pamuk: Sıcak ve kurak aynı zamanda sulamanın yapılabileceği yerlerde yetişir. Yetişme döneminde bol nem, olgunlaşma döneminde ise yüksek sıcaklık ve kuraklık ister. Karadeniz kıyılarında yağış rejimi nedeniyle yetişmez. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde GAP projesi ile üretim artmıştır. Doğu Anadolu’da Malatya ve Iğdır ovalarında ve Güney Marmara’da yetiştirilir. Pamuk; dokuma, ve tekstil ürünlerinin ham maddesidir. Aynı zamanda çekirdeğinden yemeklik yağ elde edilmektedir. En önemli ihraç ürünlerimizdendir. Güneydoğu Anadolu, Ege ve Akdeniz bölgelerinde ağırlıklı olarak yetişir.

320-300x225

Şeker pancarı: ılıman kuşağı nemli ve serin yerlerinde yetişir. Yetişme döneminde çok nem ister. Şeker pancarı da kotalı olarak üretilir. Kıyı bölgelerde geliri daha yüksek ürünler üretildiğinden üretilmez. Karadeniz kıyı kesiminde bol yağıştan dolayı kalitesi azaldığından ekimi yapılmaz.

Küspesi de hayvan yemi olarak kullanılır. Bu neden çevre alanlarda ahır ve besi hayvancılığı gelişmiştir. Şeker pancarı hasattan hemen sonra işlenir. Bu nedenle şeker fabrikaları ekim yapılan yerlerin yakınında bulunur. 1926 yılında ilk şeker fabrikası Kırklareli Alpullu’da kurulmuştur. Üretimi en çok İç Anadolu bölgesinde yapılır. Karadeniz, Marmara ve Doğu Anadolu bu sıralamayı izler.

resim-cay

Çay: Bol nem, gölgelik iklim özellikleri ile yıkanmış kireçsiz toprak ister. Sert rüzgardan zarar görür. Toplandıktan sonra hemen işlenir. Onun için çay fabrikaları ekim alanlarının yanında bulunur. Üretiminde insan emeğini yoğun gereksinim duyulur. Türkiye’de ekim alanı en dar endüstri bitkisidir. Son yıllardaki üretimdeki artışla birlikte ihracat yapılır. Çay ağırlıklı olarak Rize’de üretim ve fabrikası kurulmuştur. Doğu Karadenizde yetişir.

tütün21-300x200

Tütün: Tütün kıraç arazide yetişir, büyüme döneminde bol su ister. Tütün ekimi devlet kontrolündedir. Böylece üretim miktarındaki dalgalanmalar önlenmiştir. Önemli ihraç ürünlerimizdendir. İç Anadolu hariç bütün bölgelerde yetişir. Ege ve Güneydoğu Anadolu en fazla yetişen yerdir.

1664 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım