06 Nisan 2015

Türkiye’de Yerli Toprak!!!

Türkiye’de Yerli Toprak!!!

Türkiye’de toprak çeşitlerini iklim, bitki örtüsü, ana materyal, yeryüzü şekilleri ve zamanla oluşmaktadır.

A) Türkiye’deki yerli toprak; İklim etkili olduğu yerli topraklar ile ana kararının oluşturduğu yerli toprak olmak üzere iki çeşit şekilde oluşmaktadır.

İklimin Etkili Olduğu Yerli Toprak; iklimin etkisine göre oluşan toprak, zonal veya klimatik topraklar diye adlandırılır. Bu toprak türü İç Anadolu, Güneydoğu ve Doğu Anadolu’nun ovaları ile Karadeniz ve Akdeniz bölgelerinde gür orman altında görülür. A ve B katları bulunmaktadır.

Kırmızı Renkli Toprak; kırmızı renktedir. Demir bakımından zengindir, Akdeniz ikliminde görülür. Orta derece verimliliğe sahiptir. Bağcılık, zeytin ve turunçgil tarımında kullanılır. Kireç taşının erimesi sonucu olur bu nedenle geçirimli özelliğe sahiptir.

Kahverengi Orman Toprakları; ılık ve nemli bölgelerde yapraklarını döken ağaçlar altında görülür. Humusça zengindir, Karadeniz kıyılarının alçak kesimlerinde görülür, mısır tarımı için elverişlidir.

Laterit Toprak; Sıcak ve nemli bölgelerde görülür, geniş yapraklı ağaçlar atında bulunur. Humus bakımından fakirdir, nedeni de yağış ve mikro organizma faktörlerinin etkisidir. Doğu Karadeniz de görülür, tuzsuz ve kireçsizdir, çay tarımında kullanılır.

Podzol Toprak; soğuk nemli bölgelerde görülür, iğne yapraklı ağaçların altında oluşur. Çok yıkandıkları için soluk renklidir. Mineral ve humus yönünden fakirdirler, doğu ve batı Karadeniz bölgelerinde görülürler.

Çernezyon Topraklar; Karasal iklim bölgelerinde ve çayırlar altında görülür. Humusça zengindir, yerli topraklar içinde en verimli olandır. Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi’nde görülür, büyükbaş hayvancılığın gelişmesine yardımcı olmuştur.

Kestane-Kahverengi Step topraklar; step bitkisiyle birlikte yarı kurak iklimlerde görülür. Tahıl tarımı ve küçükbaş hayvancılıkta kullanılır. Doğu Anadolu, güneydoğu ve İç Anadolu bölgesinde görülür.

B) Anakaranın Etkili Olduğu Yerli Topraklar;

Tuzlu topraklar; tuz gölü çevresinde görülmektedir,

Kumlu Tüflü Topraklar; Nevşehir ve Ürgüp çevresinde görülür,

Killi Toprak; Ergene havzası, Güney Marmara çöküntü alanları ve Konya çevresinde bulunur.

Kireçli topraklar; Ege, Akdeniz, İç Anadolu ve Doğu Anadolu çöküntü alanlarında görülür,

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.