09 Ocak 2016

Türkiye’de Üretilen Meyve Türleri Nelerdir?

Türkiye’de Üretilen Meyve Türleri Nelerdir?

Türkiye iklimi sayesinde birçok meyve üretilmektedir, ayrıca en önemli geçim kaynalarından biridir. Ülkemizde yetişen 50 yakın çeşitli meyve vardır. Bunlardan en çok üretilenlere kısaca bakarsak;

Trkiyedearaplkzmretimi-2004_001

Üzüm: yetişme alanı ve üretimi en fazla olan meyvedir. Soğuğa dayanıklıdır, meyve olarak tüketildiği gibi şarap yapımında da kullanılır. Özellikle Ege’de yetiştirilmektedir. Karadeniz bölgesinin kıyıları dışında bütün bölgelerde yetiştirilir. Kuru üzüm üretimi ve ihracatında birinci sırada yer alır Türkiye.

TrkiyedeFndkretimi-2004_001

Fındık: Yıllık yağışın bol ve düzenli olduğu bölgelerde yetişir. Don olayı ve yaz kuraklığı verimi düşürür. Bir yıl fazla, bir yıl az ürün verir. Ordu, Giresun illeri başta olmak üzere Karadeniz %80’lik fındık üretimi ile ilk sırada yer alır. Marmara kıyıları %20’lik yetiştirme ile ikinci olarak yer alır. Fındık üretiminde Türkiye dünyada birinci sırada yer alır.

Trkiyedencirretimi-2004_001

İncir: Akdeniz iklimi olan yerlerde görülür, soğuğa dayanıksızdır. En çok Ege’de yetiştirilmektedir. Özellikle Aydın ve İzmir kuru incir üretiminde birinci sırada yer alır. Türkiye incir üretiminde dünyada birinci olarak yer alır.

TrkiyedeTurungilretimi-2004_001

Turunçgiller: Mandalina, greyfurt, portakal, turunç ve limonun ortak adıdır. Kış ılıklığı istediği için Akdeniz, Ege, Güney Marmara’da yetişmektedir. Don olayı ve soğuktan hoşlanmaz. En çok Akdeniz bölgesinde yetişir. Rize’de görülen mikroklimatik özellik nedeniyle görülür.

muz-agaci

Muz: doğal yetişme alanı en dar olan bitkidir. Yalnızca Akdeniz kıyıları, Anamur, Alanya, Gazipaşa ve Erdemlide yetişir. %20 oranında ihtiyaç karşıladığı için ithal edilir.

x240-DHE

Elma: üzümden sonra yetişme alanı ve miktarı en çok olan meyverdir. Soğuğa dayanıklıdır, en fazla İç Anadolu bölgesinde olmak üzere hemen hemen bütün bölgelerde yetişir.

TrkiyedeAntepfstretimi-2004_001

Antep Fıstığı: yetişme alanı dardır, Gaziantep ve Şanlıurfa da yoğun olarak yetişir. İhracatı yapılır, Güneydoğu Anadolu bölgesi, üretimin %90’nı karşılar. İran’dan sonra Türkiye dünya üretiminde ikinci gelmektedir.

Ceviz, Kestane ve Badem: Bitlis, Van ve Kahramanmaraş illerinde en fazla ceviz yetişir. Kestane; Bursa’da en çok yetişir. Badem: Ege bölgesinin güney batısında yetişir.

TuumlrkiyeKay1310s1310Uumlretimi-2012Kopyala_zpsc0aa6375

Kayısı: karasal iklim bölgelerinin alçak yörelerinde yetişir. Malatya, Elazığ, Konya, Ankara ve İzmir illerinde üretimi en fazladır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.