Hoşgeldiniz  

Türkiye’de Ulaşım’da Doğal Faktörler!!!

admin | 16 Nisan 2016 | Coğrafya, Genel

Türkiye coğrafi konum nedeniyle toprakları üç kıtanın birleştiği noktada yer alır ve bu kıtalar arasında doğal köprü görevi görür. Bu konumundan dolayı ülkemiz geçmişten günümüze kadar önemli yolların kesiştiği yer olma özelliği bulunmaktadır. Bu özelliği nedeniyle Avrupa, Kafkasya, Orta Asya, Kuzey Afrika ve Orta Doğu’yu birleştiren kara yolu, demir yolu, deniz yolu ve hava yolu ile enerji taşımacılığında Türkiye kilit noktayı oluşturmaktadır.

kentici-ulasim-sistemleri1

Yeryüzü Şekilleri; Ülkemizin yüksek ve engebeli bir topoğrafyaya sahip olması, kara yolu ve demir yolu yapım maliyetlerinin yüksek olmasına, yolların akarsu vadileri, çöküntü alanları, plato yüzeyleri veya su bölümü hatlarını takip etmesine neden olmuştur. Yurdumuzda yükseltinin az olduğu ovalar ve alçak platolar ulaşımın geliştiği alanlar olarak dikkat çeker. Kuzey Anadolu Dağları, Toroslar ve Doğu Anadolu’nun yüksek, engebeli, dağlık morfolojisi kara yolu ve demir yolu ulaşımını zorlaştıran doğal coğrafi faktörlerdendir.

Kara ve demir yolları genel olarak dağ sıralarının uzanışına uygun bir coğrafi dağılış gösterir. Özellikle dağların doğu-batı doğrultusunda birbirine paralel olarak uzanması, güney-kuzey yönlü yolların yapılmasını güçleştirmiştir. Bundan dolayı yollar genelde dağların uzanış yönü olan doğu-batı yönünde gelişmiştir.

images

İklim: Ulaşım yollarının durumu ve uzanışı yönünde iklim şartlarının da önemli rolü vardır. İç kısımlarda etkili olan karasal iklim şatları ulaşımı olumsuz yönde etkiler, kar yağışı ve yolların buzlanması ulaşımı güçleştirir. Yurdumuzun özellikle doğu kesimlerinde kar yağışları ve tipi nedeniyle yollar sık sık kapanmakta, birçok köy ve ilçenin il merkezleriyle olan bağlantıları kesilmektedir.

Beşeri ve Ekonomik Faktörler;

Ülkemizde ulaşımı etkileyen beşeri faktörlerin başlıcaları;

Ulaşım için gerekli mali kaynakların sağlanması,

Yatırım ve çalışmaların planlaması,

Çalışmaları gerçekleştirecek yönetici ve kalifiye işçilerin varlığıdır,

Yol, köprü, tünel, liman ve hava alanı gibi yatırımlar için büyük miktarda paraya ihtiyaç vardır. Bunun yanında yönetici ve işçilerin tecrübeli alanlarında uzman olmaları gerekmektedir. Ayrıca başka ekonomik faktörler de etkilidir. Örneğin; turizm ve sanayi faaliyetlerinin yoğun olduğu yerlerde ulaşım daha canlıdır.

55d4445c04207c1cf019215f

951 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım