Hoşgeldiniz  

Türkiye’de Taşınmış Topraklar!!!

admin | 06 Nisan 2015 | Coğrafya, Genel

Rüzgar, buzul ve akarsu gibi dış kuvvetlerin aşındırması sonucu oluşan toprak türleridir.

Alüvyal Topraklar; Akarsu taşınması ve biriktirme şekilleri sonucu oluşan çeşittir. Delta ovalarında ve akarsuların oluşturduğu çöküntü ovalarında yaygındır.

Alüvyon topraklarda biriktirilen malzemeye göre bazen killi, bazen de killi-kumlu katlar görülmektedir. Sürekli birikmenin oludğu alüvyon topraklarda horizonlaşma görülmez. Fakat taşkınların görüldüğü kenar kısımlarda sığ topraklar vardır.

Alüvyal topraklar; mil ve kumdan oluştuğu için kolay işlenen verimli topraklardır. Karadeniz delta ovalarında sebze, meyve, akarsu kenarlarında çeltik, Ege ve Akdeniz deltalarında sebzecilik, meyvecilik ve seracılık yapılır. Çukurova da ise iklim etkisinden kaynaklanan nedenlerle yılda birden fazla ürün alımı sağlanır.

Humus ve mineral madde bakımından zengin olan bu toprakların oluşturduğu ovalar;

Akdeniz Bölgesinde; Çukurova, amik, Silifke, Antalya ovaları,

Ege bölgesinde; bakırçay, Gediz, Büyük ve Küçük Çekmece ovaları,

Karadeniz bölgesinde; Bafra, Çarşamba, Adapazarı ovaları,

İç kesimlerde; Erzurum, Konya, Muş, Niksar ovaları,

 

Yamaç Topraklar; Dağ yamaçlarında taşınan maddeler yamaçların eteklerinde birikir. Toprağın oluşumunu yamaçtan gelen malzemelerin özellikleri etkilemektedir. Toros Dağ etekleri, Ege Bozdağlar ve Aydın Dağları eteklerinde yamaç toprakları bulunur. Ormanlar, üzüm bağları, meyve bahçeliri bu topraklarda görülmektedir. Ege de zeytin, incir ağaçları ve tütün tarlaları ile Toroslardaki turunçgillerin bir bölümü bu topraklar üzerinde yetişmektedir.

Rüzgarın kurak bölgelere taşıyıp biriktirdiği Lös toprakları, buzulların biriktirdiği moren toprakları da vardır. Ancak bu iki toprak türü ülkemizde görülmemektedir.

823 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım