Hoşgeldiniz  

Türkiye’de Tarımı Etkileyen Faktörler Nelerdir? Tarımsal Verim Nasıl Arttırılır?

admin | 07 Ocak 2016 | Coğrafya, Ekonomi ve İş Dünyası, Genel

Türkiye’de tarıma ayrılan toprakların miktarı ve dağılışı üretim için önemlidir. Ancak verimlilik toprak genişliğinden daha da önemlidir. Tarımsal verim, birim alanda elde edilen ürün miktarıdır.

Türkiye’de tarımı; sıcaklık, yağış düzeni ve toprak yapısı ve bakımı etkiler.

Toprak Bakımı; farklı bitki farklı toprak çeşidi ister. Bazıları yıkanmış kireçsiz toprakları sever, bazıları da kireçli ve daha az yıkanmış toprakları sever.

138_3389Sulama Sistemleri-7

Tarım faaliyetlerinde toprağın bakımı çok önemlidir. Toprak; çapa, bel, kazma, pulluk, saban gibi alet ve makinelerle işlenebilir. Bu aletler toprağı karıştırıp yumuşatarak havalandırır. Toprağın karışıp havalandırılması verimi arttırır.

Kaliteli Tohum: Tarımsal üretimi arttırmak için kaliteli tohum kullanımı önemlidir. Gelişmiş teknolojik yöntemlerle elden edilen tohumlar arazilerden elde edilen verimi artıracaktır.

Sulama: Ekimi ve dikimi yapılan bitkilerin yetişmeleri için suya ihtiyaç vardır. Bu ihtiyaç bitki türlerine göre değişir. Bazı bitkiler bol su isterken, bazıları ise az su ister. Bunun için toprak, her bitki için uygun zamanlarda ve yeterince sulanmalıdır.

6220

Ülkemizde Karadeniz Bölgesi’nde yağış fazla ve yağış rejimi düzenli olduğu için sulamaya daha az ihtiyaç duyulur. Sulamaya en fazla ihtiyaç duyulan bölge Güneydoğu Anadolu’dur.

Türkiye’de sulama;

Bir yılda birden fazla ürün alınan sahalar genişler,

Kuru tarım yani nadas metodu sana erer,

Üretimde süreklilik sağlanır,

Tarımda iklime bağlılık azalır,

Çiftçilerin tarım ürünlerindeki verimi ve geliri artar,

Tahıl tarımı yerine, sebze ve meyve tarımı ile endüstri bitkileri ekimi yaygındır,

Tarımın milli gelir içindeki ve ihracattaki payı artar,

Nüfusun gelir artışına bağlı olarak iç göç azalır,

images (1)

Gübreleme: gübre mineral ve besin maddelerini toprağa verme ve eksiliğini gidermede kullanılır. Gübreler iki kısımdır, biri hayvan dışkısı ile elde edilen doğal gübre, diğeri ise fabrikalarda oluşturulan minerallerden elde edilen yapay gübredir.

Her toprağın gübre ihtiyacı farklıdır. Gübreleme yapılırken toprağın özelliğinin bilinmesi gerekir.

İlaçlama: Hastalık ve zararlı haşeretlere karşı üretim düşüklüğüne neden olmasını engellemek için kullanılır. Ülkemizde zirai mücadele ile tarlalardaki yabancı otların gelişmesi önlenmekte ve haşeretlerin çoğalmasına imkan verilmemektedir.

x240-h3W

Pazarlama ve Devlet Desteği: pazarlama, ürünün toplanmasından başlayıp tüketiciye sunulduğu aşamaya kadar olan ambalajlama, taşıma ve ticaret gibi konuları da içerir. Tarım ürünlerinin sürekliliğinde fiyatında ve üretiminde pazarlama önemli bir etkendir.

Türkiye’te tarım ürünlerinin pazarlanması konusunda önemli bir nokta destekleme alımlarının yapılmasıdır. Bu uygulama devletin bazı ürünlere belir bir taban fiyat vererek o fiyat üzerinden alım yapmasıdır. Bu uygulamadaki amaç üreticinin elverişsiz piyasa dönemlerinde zarar etmesini engellemektir.

Tarım Aletleri; tarım aletleri kullanımı çiftçilere zaman ve maliyet bakımından avantaj sağlar. Makine kullanımı fazla ürün elde etme yollarından biridir. Makineler toprağı hem daha çabuk hem de daha iyi işler. Hasat makineler ile daha kısa sürede yapılır. Son yıllarda makine kullanımında hızlı artışlar olmuştur.

1227 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım