17 Nisan 2016

Türkiye’de Kara Yolu Ulaşımı Nasıldır?

Türkiye’de Kara Yolu Ulaşımı Nasıldır?

Karayolu ülkemizde en çok kullanılan ulaşım türüdür. Ülkemizde kara yolları genellikle dağların uzanış yönünden dolayı doğu-batı doğrultusunda uzanmaktadır. Yük ve yolcu taşımacılığının büyük bir kısmı kara yolu ile yapılmaktadır. Türkiye’nin çok engebeli oluşu ve yükseltinin fazlalığı kara ve demir yolu ulaşımında önemli sorunlara yol açar. Doğu Anadolu Bölgesinde yurdumuzun kuzey ve güney kıyılarında yüksek ve kesintisiz sıradağların uzanışı hem ulaşımı zorlaştırır hem de yol yapım maliyetini arttırır. Bu nedenle dağ sıraları arasındaki vadiler ve ovalar ulaşımda büyük önem taşır.

turkiyenin-karayolu-uzunlugu-65-bin-909-kilometre-olarak-olculdu

Kara yolu taşımacılığı diğer ulaşım biçimlerinden daha fazla gelişmiştir. Bunun nedeni kara yoluyla Türkiye’nin her yerine ulaşılabilmesidir. En yoğun ulaşım ağı İstanbul-Ankara hattında görülür. Petrolün büyük çoğunluğunun ithal edilmesi, yol yapım ve bakım masraflarının çok olması kara yolu yapımının pahalı bir ulaşım olmasına neden olmaktadır. Türkiye’nin bulunduğu bölgede uluslar arası taşımacılıkla ilgili projeler planlanmıştır. Ülkemiz ile bağlantılı uluslar arası kara yolu projelerinin başında Uluslar arası E-yolları ağı, TEM, Karadeniz Ring Koridoru ve İpek Yolu gelmektedir.

o_06-2

Bolu Dağı Projesinin gerçekleşmesi ile İstanbul-Ankara arası kara yolu 3.5 saatte düşmüştür. Yap İşlet Devret modeli ile yapılan karayolu projelerinin hayata geçirilmesi ile Türkiye 2023 yılında 7 bin 516 kilometre uzunluğunda otoyol ağına sahip olacaktır. Bu projeler içerisinde Gebze-Orhangazi-İzmir otoyol projesi de vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.