15 Haziran 2015

Türkiye’de İklimi Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Türkiye’de İklimi Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Türkiye’de iklimi matematik ve özel konum etkilemektedir.

Matematik konum; Türkiye 36-42 paralelleri arasında olduğundan;

Ilıman iklim uşağında yer alır, batı rüzgarlarının etki alanı içerisinde kalır, cephe yağışları görülmektedir, sıcaklık güneyden kuzeye azalır, orta kuşakta olması ve güneş ışınlarının geliş açısı değiştiği için dört mevsim daha net görülür.

Özel Konum; Türkiye 3 tarafı denizlerle çevrili olması nedeniyle kıyılarda sıcaklık farkı azdır, iç kesimlerde ise dağların uzanış şekli nedeniyle sıcaklık farkı çoktur. Denizler nedeniyle kıyılarda sıcaklık yazın fazla artmaz, kışında fazla düşmez.

Dağların uzanış doğrultusu sonucu; Akdeniz ve Karadeniz de dağlar kıyıya paralel uzandığı için deniz etkisi iç kesimlere geçmez. Bu nedenle iç kesimlerde karasal iklim görülür, Ege bölgesi ise dağlar, kıyıya dik uzandığından deniz etkisi iç kesimlere sokularak iklimi etkiler.

Bu nedenle ülkemizde en fazla karasal iklim görülür, bu durumun temel nedeni dağların kıyının gerisinden yükselmesi ve nemli hava kütlesinin iç kesimlere girmesini engellemesidir.

Yüzey şekillerinin de iklim üzerinde etkisi vardır. İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Ergene Havzası gibi yerlerde yüzey şekillerinde sadelik görüldüğü için iklim belli ölçü aynıdır.

Ülkemizde; matematik konumudan dolayı Afrika sıcak bir kıtadır. Bu nedenle Afrika rüzgarı ve hava kütleleri sıcaklığı arttırken, Sibirya ve Balkanlardan gelen hava kütleleri ve rüzgarlar sıcaklığı düşürürler.

Türkiye’de bulunan basınç merkezleri ve hava kütleleri; rüzgar ve yağış rejimi üzerinde etkili olmaktadır. Yükselti de sıcaklığı etkiler, yerden yükseklere çıkıldıkça sıcaklık her 200 m de 1 derece azalır. Yüksek yerlerde yazlar serin, kışlar soğuk ve yağışlı geçme nedenlerinden biri de budur. Bu nedenle; don olayı fazla görülür, kar yağışı görülür, kar uzun süre yerde kalır, tarım ürünlerinin olgunlaşma süresi uzar.

Bakı durumunun da sıcaklığın dağılışı üzerinde etkisi bulunmaktadır. Türkiye, kuzey yarım kürede yer aldığı için dağların güneye bakan yamaçları kuzeye bakan yamaçlarından daha fazla güneş alır ve ısınır. Karadeniz bölgesinde özel konumdan dolayı bakı özelliği farklılık gösterir, bu nedenle dağların kuzey yamaçları, güney yamaçlarından daha sıcaktır.

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.