Hoşgeldiniz  

Türkiye’de Hayvancılık ve Faaliyetleri Nelerdir?

admin | 10 Ocak 2016 | Coğrafya, Ekonomi ve İş Dünyası, Genel

Türkiye’de hayvancılık; otlakların geniş yer kaplaması hayvancılığı yaygınlaşmasına neden olmuştur. Mera hayvancılığının yapılmasına bağlı olarak hayvansal verim doğal koşullara bağlı olup yağışın arttığı dönemlerde artar.

hayvancılık

Doğal şartlara ve daha çok yağışa bağlı olan mera hayvancılığında et ve süt verimi düşüktür. Gelişmiş ülkelerde yapılan hayvancılık ise besi ve ahır hayvancılığıdır. Besi ve ahır hayvancılığında verim yüksektir. Türkiye’de iklim şartları ve yer şekillerinin farklılığına bağlı olarak hayvancılık faaliyetleri çeşitlilik gösterir.

Ülkemiz hayvan sayısı bakımından dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olmasına rağmen hayvan ırkının kalite seviyesinin düşük olması, mera hayvancılığının yaygın oluşu, meraların verimsiz oluşu, pazarlama konusundaki olumsuzluklardan dolayı son yıllarda dışa bağımlı olacak kadar gerilemiştir.

hayvancılık 1

Türkiye’de genelde mera hayvancılığı gelişmiştir. Bundan dolayı hayancılığın coğrafi dağılışında daha çok iklim etkilidir. Ayrıca et ve süt üretimi de iklimin etkisi altındadır.

Hayvansal verimi etkileyen faktörler;

Kredi olanaklarının geliştirilmesi,

Erken kesimi engelleme,

Hayvan ırkının ıslahı,

Yem sorunu,

Besicilik ve ahır hayvancılığının yaygınlaştırılması,

Otlak ve meraların ıslahı,

Pazarlama olanaklarının geliştirilmesi,

Türkiye’de hayvancılık faaliyetleri; mera hayvancılığı ve besi, ahır hayvancılığından oluşur.

hayvancilik

Mera hayvancılığı; İç Anadolu bölgesinde bozkır iklimi yaygın olduğu için küçükbaş hayvancılık, çayırlar yaygın olduğu için Doğu Anadolu bölgesinde büyükbaş hayvancılık yaygın olarak yapılır.

Mera hayvancılığı; iklim ve bitki örtüsüne bağlı olduğu için yıldan yıla et ve süt üretiminde büyük dalgalanmalar meydana getirir. Mera hayvancılığının maliyeti azdır.

koyun2 1

Besi ve Ahır hayvancılığı; ıslah edilmiş veya iyi cinst ithal hayvanlarla ahırlarda yapılan hayvancılıktır. Modern usullerle yapıldığı için et ve süt üretiminde yıllar arasında dalgalanmalar meydang gelmez, üretimdeki verim yüksektir. Ülkemizde besi ve ahır hayvancılığı büyükbaş hayvanlarla yapılır. Ege, Marmara, İç Anadolu bölgelerinde yaygındır. Ayrıca şeker fabrikalarının etrafında ve kentlerin yakın çevresinde gelişmiştir.

3968 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım