Hoşgeldiniz  

Türkiye’de Görülen Başlıca Kıyı Tipleri Nelerdir?

admin | 21 Nisan 2015 | Coğrafya, Genel

Türkiye’de başlıca şu kıyı tipleri görülür.

Fiyord Kıyılar: Buzul vadilerinin sular altında kalması sonucu oluşan kıyı tipidir. İskandinav Yarımadası, Atlas Okyanusu kıyıları buna en güzel örnektir. Ayrıca dünyanın en büyük fiyordu Norveç’deki Soğne fiyordudur. Türkiye’de bu kıyı görülmez.

Skyer Kıyılar: Buzulların aşındırdığı tepeciklerle veya buzulların biriktirdiği moren yığınlarıyla şekillenmiş kıyılar sular altında kalınca yüzlerce adacık ortaya çıkar. Bu tür kıyılara skyer kıyılar denir. Baltık Denizi’nin kuzeydoğusunda bu tür kıyılar görülür. Türkiye’de bu kıyı tipi görülmez.

Ria Kıyı Tipi: Platoları yaran derin vadilerin sular altında kalması sonucu oluna kışılardır. Dünya’da Güneybatı İrlanda ve Kuzeybatı İspanya’da görülmektedir. Ülkemizde Güneybatı Ege kıyıları ile İstanbul, Çanakkale boğazları ve Haliç ria tipi kıyıya örnek verilebilir.

Liman Tipi kıyılar: Alçak kıyılardaki geniş vadilerin sular altında kalması ve bunların önünün kıyı setleriyle kapatılması sonucunda oluşmuştur. Dünya’daki en iyi örnekleri, Ukrayna’nın Karadeniz kıyılarında görülür. Ülkemizde de Büyük ve Küçük Çekmece bu kıyıya örnektir.

Dalmaçya Tipi Kıyılar: Deniz sularının kıyıya paralel uzanan dağlar arasındaki çukurluklara dolması ile oluşan kıyılardır. Hırvatistan’ın Adriyatik denizi kıyılarında görülür. Ülkemizde Kaş (Antalya) da görülmektedir.

Haliç (Estuar) Tipi Kıyılar: gel-git olayı sonucunda akarsu ağızlarının aşındırması sonucu oluşan ve huniye benzeyen kıyı tipidir. Dünyadaki en büyük haliç Hamburg halicidir. Ülkemizde bu kıyı tipi görülmez.

Boyuna Kıyılar: Dağların denize paralel uzandığı kıyılarda boyuna kıyılar görülür. Bu kıyılarda girinti ve çıkıntılar azdır. Karadeniz ve Akdeniz kıyıları bu kıyılara örnektir.

Enine Kıyılar: Dağların denize dik uzandığı yerlerde enine kıyı tipi görülür. Bu kıyılarda girinti çıkıntı fazladır. Ege kıyıları bu kıyı tipine örnektir.

1593 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım