Hoşgeldiniz  

Türkiye’de Demir Yolu Ulaşımı Nasıldır?

admin | 23 Nisan 2016 | Coğrafya, Genel

Ülkemizde demir yolu ağının genel durumuna bakıldığında;

Demir yollarının önemli şehirleri birbirine bağladığı,

Anadolu’yu çevreleyen denizlere bağlantı sağladığı,

Doğu-batı yönünde özellikle akarsu vadileri ve ova yüzeylerini izledikleri,

Kuzey ve güneydeki dağ kuşaklarını yine vadilere paralel olarak aştıkları,

Bazı kesimlerde tünele girdikleri ancak yüksek dağlara sokulamadıkları görülür,

457

Ülkemizdeki demir yolu ağı gerek yolcu, gerekse yük taşıma kapasitesi yönünden Avrupa ülkelerine nazaran son derece geri durumdadır. Bunun en önemli nedeni ise;

Ülkemizin demir yolu ağının yetersizliği,

Demir yolu yapımının son derece pahalı olması,

Çeşitli nedenlerden dolayı, kara yolu taşımacılığı ile rekabet edememesidir.

Ülkemizde demir yolları en çok maden ve şeker pancarı taşınmasında yararlanılır. Güneybatı Anadolu, Antalya bölümü, Hakkari bölümü ve Doğu Karadeniz bölümlerinde, Güney Marmara’da Bursa ve Çanakkale’de, Batı Karadeniz’de Sinop ve Kastamonu’da demir yolu ulaşımı bulunmaz. Bunun nedeni yer şekillerinin çok engebeli olmasıdır. Samsun, Zonguldak, İstanbul, Bandırma, İzmir, Mersin, İskenderun limanlarının iç bölgelerle demir yolu bağlantısı bulunmaktadır.

86d1fe557a0ec2e224c5a4f7deb2e38e

Doğu Anadolu Bölgesi’nin;

Yer altı kaynakları bakımından zengin olması,

Doğu-Batı yönlü uzanan dağlar arasında çöküntü ovaların ve akarsu vadilerinin bulunması bu bölgede demir yolu ağının kurulmasında etkili olmuştur,

Demiryolu; kara yolu ve hava yolu ulaşımına göre daha ucuz olmasına rağmen Türkiye’de yer şekillerinin engebeli olması demir yolu ulaşımının gelişmesini engellemiştir.

Hızlı Tren Hatları: Ankara merkez olmak üzere İstanbul-Ankara-Sivas, Ankara-Afyon-İzmir, Ankara-Konya koridorlarından oluşan ağ üzerinde Ankara-Eskişehir arası 2009 yılından itibaren hızlı tren işletmeciliğine açılmıştır. Ayrıca 2009 yılında hızlı tren ve otobüs bağlantılı Ankara-Bursa kombine yolcu taşımacılığı başlamıştır. Ankara-Konya Hızlı Tren Hattı tamamlanmış olup, Ankara-İstanbul ve Ankara-Sivas hızlı tren projelerinin inşaat çalışmaları bitmiştir.

1_465435

Marmaray Hattı: Bu proje, 1985 yılında İstanbul’un genel trafik sisteminin bir parçası olarak planlanmıştır. Böylece Yenikapı istasyonu ile Üsküdar İstasyonu iki önemli istasyon olarak kullanılıyor. İstanbul’un kent içi ulaşım sorununa toplu taşımacılıkta köklü bir çözüm getirmeyi amaçlayan bu proje kapsamında, Avrupa yakasındaki Halkalı’dan Anadolu yakasındaki Gebze’ye kesintisiz bir metro inşa edildi. Marmaray, İstanbul’un sadece kent içi ulaşım sorununa köklü çözüm getirmesi açısından, tarihi ve doğal güzelliklerinin korunması, demir yolu ulaşım sisteminin gelişmesi, ülkemizin stratejik konumu açısından da önem taşımaktadır. Avrupa Birliği’nin hızlı tren ağlarıyla uyumu yönünde önemli bir adım olan Marmaray, Ankara-İstanbul Hızlı tren, Kars-Tiflis projeleri gibi projeler ve Avrupa’dan Asya’ya batıdan doğuya kesintisiz, hızlı, ekonomik bir demir yolu bağlantısı sağlanmıştır.

1107 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım