Hoşgeldiniz  

Türkiye’de Büyük ve Küçükbaş Hayvancılık Gelişimi ve Uygulamaları Nelerdir?

admin | 10 Ocak 2016 | Coğrafya, Ekonomi ve İş Dünyası, Genel

Türkiye’de küçükbaş hayvan olarak; koyun ve keçi üretilmektedir. İklim şartları ve yer şekillerinden dolayı en çok küçükbaş hayvancılık yapılmaktadır. Küçükbaş hayvancılığın en çok yapıldığı bölge de İç Anadolu Bölgesidir.

kuzu1

Koyun: İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’da beslenri. En çok beslenen hayvandır. Kıvırcık koyun; Marmara bölgesinde, Dağlık koyunu: Ege ve Güney Marmara’da, Karaman koyunu: İç Anadolu bölgesinde, Sakız koyunu: Ege’de, Merinos koyunu: Güney Marmara’da besleniyor.

Bozkır alanlarında ve yer şekillerinin düz olduğu yerlerde beslenir. Doğu Anadolu’nun doğusunda sıcaktan, Doğu Karadeniz bölgesinin kıyı kesiminde yüksek nemli bol yağış ve gür otlaklardan dolayı koyun yetişmez.

hayvancilik

Keçi: koyundan daha dayanıklıdır doğal koşullara. Kıl keçisi özellikle Akdeniz bölümünde yaygındır. Ormanlara zarar verdiğinden son yıllarda sayısı azalmıştır. Tiftik keçisi özellikle Ankara’da yetişir. Ana vatanı Türkiye diyebiliriz. İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’da yaygındır. Yünü dokumacılıkta önemlidir.

Büyükbaş Hayvancılık: Doğu Anadolu’nun yüksek yerlerinde platolarda yani Erzurum-Kars ve Doğu Karadeniz bölümlerinde yetişir. Nedeni yaz yağışlarının gür otlak ve çayırların yetişmesini sağlamasıdır. Ayrıca yaz sıcaklıklarının düşük olması tarım imkanlarını kısıtlamakta ve insanları hayvancılığa yöneltmektedir.

hayvancilik (1)

Çayırları fazla olan meralarda yetişir. Besi hayvancılığına dayanan büyükbaş hayvancılık, tüketici nüfusun fazla olduğu büyük kentlerin çevresinde yani Marmara ve Ege bölgerinde yaygındır. Bütün bölgelerde yetiştirilen ve ekonomik değeri en yüksek olan büyükbaş hayvan sığıdır.

images

Manda en çok Karadeniz ve Marmara’da yaygındır. İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde çayır alanlarının az olduşu büyükbaş hayvancılığının bu bölgelerimizde gelişmesini engellemiştir. Ülkemizde süt ihtiyacı %80 inek sütünden, et ihtacımızın %70 sığır etinden karşılanır.

2005 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım