Hoşgeldiniz  

Türk Medeni Kanunu’nda Kadına Yönelik Şiddet Uygulaması!!!

admin | 27 Haziran 2017 | Eğitim, Genel, Hukuk, Kadınca

Türk Medeni Kanunu; kadına yönelik şiddetin içeriğinde yer alan boşanma, zorla evlendirme, ekonomik şiddet gibi hususlarına yer vermiştir. Bunlara kısaca baktığımızda;

Kimse zorla evlendirilemez: Kanuna göre herkesin evleneceği kişiyi özgürce seçme hakkı vardır. Zorla, tehditle ya da hileyle yapılan evliliğin iptali için evlilik tarihinden itibaren 5 yıl içerisinde dava açılabilir.

Aile içi şiddet boşanma nedenidir: TMK’da eğer aile içi şiddet yaşanıyorsa boşanma davasının açılabileceği belirtilmektedir.

Ekonomik şiddet:  eşlerden birisi, meslek ya da iş seçimi için diğerinden izin almak zorunda değildir. Aynı evde yaşarken, evin geçimine katkıda bulunmayan eşten nafaka istenebilir. Boşanma davası sırasında nafaka talep edilebilir.

Sağlık personeli yönünden kadına şiddet: Kadına yönelik şiddet kavramı, nedenleri, görülmek sıklığı, şiddetle mücadele konularında özetlenmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak kadına yönelik şiddetle mücadelede konusunda sağlık çalışanlarına sorumluluk verilmektedir. Kadına yönelik şiddeti tanıma ve önlemede sağlık personelinin gerekli becerilerle donatılarak sürekli eğitilmesini, şiddete yönelik sağlık personeli modellerinin geliştirilmesini ve kadına yönelik şiddetle ilgili araştırmaların yapılması önermektedir.

Kaynak: Türk Medeni Kanunu,

485 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım