Hoşgeldiniz  

Türk Lirasında Fotoğrafı ve İsimleri bulunan Ünlü Türkler Kimlerdir?

admin | 13 Aralık 2014 | Eğitim, Genel, Sanat, Ülkeler

 

5 TL: Ord. Prof Dr. Aydın Sayılı

1942 yılında Harvard Üniversite’nde bilim tarihi alanında doktorasını tamamlamış ve dünyada bilim tarihi alanında bilinen ilk doktora derecesinin sahip kişidir. 1942 yılında George Sarton’un yönettiği “İslam Dünyasında Bilim Kurumları” başlıklı tezi ile Harvard Üniversitesi’nden doktora derecesi aldı. Bu doktora, dünyada bilim tarihi alanında verilen ilk doktora derecesi olarak bilinir. 1943 yılında yurda döndüğünde Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Felsefe Bölümü’nde göreve başladı.

 

10 TL               : Ord. Prof. Dr. Cahit Arf

Ünlü Matematikçi ve TUBİTAK bilim kolu eski başkanıdır. Türkiye’ye döndüğünde İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nde  profesör ve Ordinaryus profesörlüğe yükseldi ve 1962 yılına kadar çalıştı. Daha sonra Robert Koleji’nde matematik dersleri vermeye başladı. 1964 yılında Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu  (TÜBİTAK) ilk bilim kurulu başkanı oldu. Daha sonra gittiği ABD’de araştırma ve incelemelerde bulundu; Kaliforniya Üniversitesi’nde konuk öğretim üyesi olarak görev yaptı. Türkiye’de yaşamak istemesi üzerine kendi isteğiyle 1967 yılında Türkiye’ye döndü. Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde göreve başlamıştı. 1980 yılında emekli oldu. Emekliye ayrıldıktan sonra TÜBİTAK’ın kurulmasında çok emeği geçti ve TÜBİTAK’a bağlı Gebze Araştırma Merkezi’nde görev aldı. 1983-1989 yılları arasında Türk Matematik Derneği başkanlığını yaptı.

 

20 TL               : Mimar Kemaleddin

17. yy başlarındaki çalışmalarıyla tanınan ve Birinci Ulusal Mimarlık akımının önde gelen isimlerinden olan Türk Mimarıdır. 1908’de Osmanlı Mimar ve Mühendis Cemiyeti adıyla bu meslek dallarının Türkiye’deki ilk meslek odasını kuran Mimar KemaleddinII. Meşrutiyetin ilanından sonra Evkaf Nezareti İnsaat ve Tamirat Müdürü olarak çalışmalarına devam etti. Şark Demiryolları Şirketi adına dört tren istasyonu tasarladı.

 

50 TL               : Fatma Aliye Topuz

Türk edebiyatının ilk kadın romancısı olarak tanınır. Tercümanlık yapmış ve çeşitli gazetelerde yazılar yazmıştır. O önemde hanımların kendilerini geliştirmesi ve yenilemeleri için manevi bir güç vermiştir.

 

100 TL             : Buharizade Mustafa Efendi (İtri)

  1. yüzyıl büyük Türk bestekârıdır. Çağının kaynakları mevlevi olduğunu göstermektedir. Mevlevi mukabelesinde okunan bir Segah ayin bestelemiş olduğundan bu rivayetlerde haklılık payı olabileceği düşünülmektedir.

 

200 TL             : Yunus Emre

Anadolu’da Türkçe  şiirin öncüsü olan mutasavvıf ve filozof, Anadolu’da  yaşamış tasavvuf ve halk şair, Türk İslam düşünürü.

Az söz erin yüküdür, çok söz hayvan yüküdür.

Bir bahçeye giremezsen, durup seyran eyleme. Bir gönül yapamazsan, yıkıp viran eyleme.

Cümleler doğrudur sen doğru isen, doğruluk bulunmaz sen eğri isen. Dervişlik dedikleri, hırka ile taç değil. Gönlün derviş eyleyen hırkaya muhtaç değil.

Ey hayat ırmağından su içenler! Gelin soralım canlara ki güzelliği ne oldu da gidiyor. Ben hep seninim diyordu, şimdi neyi buldu da gidiyor?

1710 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım