Hoşgeldiniz  

Türk Ceza Kanuna Göre Kadına Şiddet Hususunda Uygulamalar!!!

admin | 27 Haziran 2017 | Eğitim, Genel, Hukuk, Kadınca

TCK’da kadına yönelik şiddet ile ilgili uygulamalar; cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, evlilikte tecavüz, İş yerinde cinsel taciz, genital muayene, çocuk düşürtmek, töre ve namus cinayetleri ile ilgili uygulamalar bulunmaktadır.

Evlilikte tecavüz: Eski TCK’da evlilik içinde erkeğin eşine tecavüz etmesi suç sayılmamaktaydı. Ama yeni TCK’da 102/2. maddesinde suç kapsamına alınmış ve yapılan soruşturmalar sonucunda 7-10 yıla kadar hapis cezası verilebileceği öngörülmüştür.

İş yerinde cinsel taciz: Yeni TCK’na 105/2 maddesi göre kişi cinsel tacize uğradığını bildirirse tacizi yapan kişi hakkında cezai işlem başlatılmaktadır.

Cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar: cinsel dokunulmazlık “kişilerin vücudu üzerinde, rızaları dışında cinsel davranışlarda bulunarak beden bütünlüklerinin ihlali olarak TCK’nun 102, 103, 104 ve 105 maddelerinde tanımlanmaktadır.

Genital muayene: TCK’nun 287. maddesinde, yetkili hakim ve savcı kararı olmaksızın, kişiyi geniltal muayeneye gönderen ya da genital muayeneyi yapan kişi hakkında üç aydan bir yıla kadar hapis cezası uygulanacağı belirtilmektedir.

Töre ve namus cinayetleri: TCK’da yapılan son değişiklikle, namus ve töre cinayetleri “kasten adam öldürme” kapsamında değerlendirilmektedir.

Çocuk düşürtmek: TCK’nun 99. maddesinde, çocuk düşürtmek veya kısırlaştırmak suç sayılmakta olup, cezai işlem uygulanmaktadır. Hamile kadının rızası olmadan çocuğunun düşürtülmesi suçtur. Kadının rızası olsa bile 10 haftayı geçmiş gebeliklerin sonladırılması suçtur. Tecavüz sonrası hamile kalındığında, gebelik 20 haftayı geçmişse gebeliği sonlandırılması suçtur.

Kaynak: Türk Ceza Kanunu

503 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım