Hoşgeldiniz  

Topkapı Sarayı ve Çevresinin Kısa Tarihi!!!

admin | 15 Şubat 2016 | Genel, Gezi ve Eğlence, Tarih

Topkapı Sarayı, Fatih Sultan Mehmet tarafından 1453 yılında İstanbul’un fethinden sonra yaptırıldı. Saray bugünkü İstanbul Üniversitesi’nin bulunde yerde yapılmaya başlandı.

İlerleyen zamanlarda burası padişah sarayı olarak kullanılmaktan ziyade daha farklı yapıların kurulmasına neden oldu. 400 yıl kadar kullanılan bu saray bir kerede çizilen ve yapılan bir saray olmaktan ziyade ihtiyaca cevap vermediği zamanlarda eklenerek büyüyen bir saray haline geldi.

Bu nedenle sürekli değişen, büyüyen ve zamanın etkilerini yansıtan bir yapı özelliğini gösterir. Padişah Sultan Abdulmecit’in Dolmabahçe Sarayı yaptırması ve buraya taşınmasıyla terk edildi ve bakımsız halde bırakıldı. Cumhuriyet tarihi ile birlikte saray bakım ve onarımı gerçekleştirilerek müze haline geldi.

Topkapi-Sarayi12

Görkemli bir saray değildir, yüksek yapısı yoktur. Sanırız İslam dustürunda bulunan “Büyüklük Allaha Mahsustur” söze karşılık olarak böyle bir saray yaptırılmıştır. Buna karşın sarayın içinde bulunan çini ve minyatürlere çok önem verilmiştir. Bu nedenle sarayın dışından ziyade içi insanı büyüler. Saraya Sultanahmet Meydanı tarafından girerken sağda karşılaşılan çeşme III. Ahmet çeşmesidir. İstanbul’un en güzel çeşmesi sayılır. 1728 yılında Sultan III. Ahmet tarafından yaptırılmıştır.

Topkapi-Bagdad-Kosku-Ic-2

Barok üslupta inşa edilmiştir, 5 minik kubbeyle tavanı inşa edilmiştir. Dört yüzünde birer çeşme bulunmaktadır, köşelerinde sebil vardır.

Bab-ı Hümayun’dan saraya giriliyor. Orta kapıdaki ibret taşlarında olduğu gibi burada da idam edilenlerin kelleleri sergilenirdi. Ayrıca bu kapıdan sarayın birinci avlusuna girilirdi. Hastane, silahhane ve darphanede burada bulunurdu.

1454 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım