Hoşgeldiniz  

Termos nasıl ve kim tarafından icat edildi?

admin | 20 Aralık 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Fen Bilimleri, Genel, İlginç Bilgiler

Termos içindekileri sıcak ve soğuk tutmak için kullanılan bir kaptır. Termal ısı enerjisinin içeri girmesine ve dışarı çıkmasını engeller. Termosu İngiliz bilim insanı James Dewar 1892 yılında icat etti.  James Dewar, Cambridge Üniversitesi’nde Fen profesörüydü. Dewar çok soğuk sıvıları araştırıyor ve bu sıvıları soğuk tutacak bir kaba ihtiyaç duyuyordu. Dewar bir kaptaki bütün havayı boşaltarak vakum oluşturup sonrasında da termosu icat etti. Termos, aralarında boşluk bulunan iki cam duvardan oluşur ve ısıyı içeri geçirmeme özelliği sayesinde sıvıları soğuk tutar.

1904 yılında Dewar’un öğrencilerinden biri olan Rheinhol  Burger, piyasada satılmak üzere termoslar üretmeye başladı. Burger termos ne isim vereceğini karar veremediği için bir yarışma düzenledi. Kazanan Yunanca ısı anlamına gelen termos oldu.

Termosta birbirleriyle birleştirilmiş, aralarında boşluk bulunan iki adet cam duvar bulunur. Aradaki vakum kabın içindeki ısının dışarı çıkmasına dışarıdaki ısınında içeri girmesini engeller.

Cam şişe, aynalarda olduğu gibi gümüşle kaplanmıştır. Ayna yüzeyleri ısıyı geldiğini yöne doğru geri yansıtır. Termosun üst tarafında bir kapak vardır. O kapak havanın termosun içindekilerle temas etmesine engeller ve içindekilerin sıcaksa sıcak, soğuksa soğuk kalmalarını sağlar. Günümüzde termoslar orijinal tasarımlarından çok az değişime uğramışlardır. Bazı termoslardaysa cam şişe yerine paslanmaz çelik kullanılıyor.. Dewar  matarası da  James Dewar tarafından icat edildi ve sıvı azot saklamak için kullanılıyor.

Kaynak: İcatlar ve Mucitleri,

271 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım