Hoşgeldiniz  

Termometre kim tarafından icat edildi ve nasıl çalışır?

admin | 20 Aralık 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Fen Bilimleri, Genel, Tıp

Termometre nesnelerin ne kadar sıcak ve soğuk olduğunu ölçen alettir. 1592 yılında Galileo ilk termometreyi yaptı. 1612 yılında Santorre Santorio, hastalarının ateşini ölçmek için termometre kullandı. 1654 yılında cam termometrede su kullanıldı. 1714 yılında Fahrenheit, içinde cıva olan cam termometre icat etti.

Galileo termometresi içi hava dolu cam bir ampuldü. Ampul renkli sıvıya batırılmış cam bir tüpe bağlıydı. Hava ısınmaya başladığında genleşip sıvıyı yukarı doğru hareket ettiriyordu. Modern termometrenin ilk örneği 1654 yılında İtalya’da üretildi. Bu termometre ince bir cam  tüpe bağlı, içi su dolu cam bir ampuldü. Alman bilim insanı Gabriel Fahrenheit, sıvı olarak su yerine civayı kullanarak termometreyi geliştiren kişi oldu.

Termometre alt tarafındaki hazneye bağlı bir cam boru veya tüpten oluşur, Hazne ve tüp içinde genellikle kırmızı renkli alkol veya gri renkli civa sıvı halde bulunur. Sıvı ısınmaya başladığında genleşir ve daha fazla yer kaplar. Bu genleşme sıvıyı tüpün yukarısına doğru iter. Sıvı soğuduğunda kapladığı yer de azalır ve tüpün baş tarafındaki sıvı aşağıya iner. Sıcaklığı doğru okuyabilmeniz için termometrenin yan tarafında işaretler ve rakamlar vardır.

NASA uzaydaki  astronotların sıcaklığını ölçmek için bir termometre geliştirdi. Bu termometre kulak içi ısı yayılımı ölçüyor ve günümüzdeki çocukların vücut ısılarını ölçmek için de kullanılıyor. Binalarda ve makinelerde sıcaklık kontrolü sağlayan termostatlar  mekanik aletlerdir. Termostatı Hollandalı bilim insanı Carnelis Drebbel (1572-1634) icat etmiş ve bir fırında kullanmıştır.

Kaynak: İcatlar ve Mucitleri,

219 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım