Hoşgeldiniz  

Terlemeyi ve Kötü Kokuyu Bitkisel Yollarla Nasıl Yokederiz?

admin | 18 Haziran 2014 | Genel, Güzellik ve Bakım, Sağlık

Havaların iyice ısınması ile birlikte vücutta terleme giderek artar. Aslında rahatsız edici olsa da sağlımız için gerekli, normal ve sağlıklı bir tepkidir. Eğer terleme yoluyla vücudumuzdaki toksinleri atamazsak yanında birçok hastalığa da davetiye çıkarmış oluruz.

Ter aslında kokusuz bir sıvıdır, ancak tüyler ve nemden oluşan bakteriler nedeniyle kötü kokular meydana gelir. Bakteriler en çok koltuk altını ve kasık bölgesini severler.

Çerezler ve baharatlı yiyecekler ter salgılarken koku oluşumunda önemli rol oynarlar. Deodorant ve parfüm gibi kimyasal maddeler terle birleşince hoş koku yerine daha kötü bir kokunun oluşmasına neden olabilir. Böyle kimyasal maddeler yerine aktarlarda satılan ter kokusunu önleyen bitkisel yağlar ve bitkisel karışımlar bulunmaktadır. Denediğinizde iyi sonuçlar alacağınızı göreceksiniz.

Gelelim evimizde bulunan meteryallerle ter kokusunu önlemeye.

Karbonat: Karbonatlı su ile koltuk altı temizlenirse bakteri oluşumu engellenir, kötü koku meydana gelmez. Ayrıca karbonatlı su koltuk altının kararmasını da engeller.

Limon: Banyodan sonra koltuk altına sürülen limon koku salgısını engeller ve ferahlık verir. Ayrıca hoş bir kokuda yayar.

Sirke: Sirke antibakteriyel özelliğe sahiptir. Her ne kadar koltuk altına ilk sürüldüğünde kötü kokuyor gibi görünse de zamanla kötü koku dağılır ve bakteri oluşumu önlenmiş olur.

Vücut dengesi için terlemeyi engellemek yerine bakteri oluşumunu engellemek daha önemlidir. Çeşitli kimyasallar uygulandığında zamanla birçok hastalığa ve cilt kanserine neden olabilir. Bu nedenle terlemeyi engellemek yerine ter kokusunun engellenmesi gerekmektedir.

2530 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım