Hoşgeldiniz  

Tayf Çizgisi Nedir? Nasıl Oluşur?

admin | 15 Mart 2018 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Fen Bilimleri, Genel

Tayf Çizgileri: Işın dağılımına ait çizgilerdir. Newton’un ilk olarak tayfı incelemesinden beri fazla bir gelişme kaydedilememişti. Wollaston tayfta birkaç koyu renkli çizgi gözlemlemişti; fakat bunların renklerin arasında yer alan sınır çizgileri olduğunu düşünmüş ve mesele üzerinde durmamıştı.

Bu sırada Alman Fizikçi joseph von Fraunhofer (1787-1826) o güne dek yapılmış en iyi mercekleri ve prizmaları titizlikle üretiyordu. 1814’te güneş ışığını dar bir yarıktan ve sonra da prizmadan geçirerek bir tanesini denedi. Sonuçta her biri yarığın bir görüntüsünü oluşturan ve çok dar dalga boyları bandını içeren, sayısız ışık çizgileri elde etti. Ancak bazı dalga boyları ortada yoktu, bu nedenle bu dalga boylarındaki yarık görüntüleri karanlıktı. Sonuç güneş tayfının koyu renkli çizgilerle kesilmesiydi. Kuramda bunların Newton tarafından bile görülebilmesi gerekiyordu; fakat prizma kusursuz değilse ve yarık da fazla genişse, çizgileri saklayacak kadar belirsizlik ortaya çıkıyordu.

Newton’un bir tane ve Wollaston’un yedi tane çizgiyi rapor etmesine rağmen, Fraunhofer mükemmel aletiyle yaklaşık altı yüz tane çizgiyi belirleyebildi. Daha sonra Fraunhofer A’dan K’ye kadar işaretlendirdiği daha önemli olan çizgilerin pozisyonunu ölçme işine girişti ve ışık ister direkt güneşten gelsin, isterse de aydan ve gezegenlerden yansıtılsın, bu çizgilerin her zaman tayfın aynı bölümüne düştüğünü gösterdi. Sonunda bu, Fraunhofer çizgilerinin (böyle deniliyordu) birkaç yüz tanesinin dalga boylarının haritasını çıkardı. Sonraki yarım yüzyıl boyunca bu tayf çizgileriyle fazla bir şey yapılmadı; fakat sonradan kimyagerlerin ve astronomların araştırma silahlarında çok önemli oldukları anlaşıldı.

155 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım