Hoşgeldiniz  

Tarihte Kurulan İlk Türk Devleti Hangisidir? Türk adıyla Kurulan İlk Türk Devleti Hangisidir?

admin | 17 Mayıs 2014 | Genel, Tarih

Tarihte Kurulan İlk Türk Devleti Hangisidir? Türk adıyla Kurulan İlk Türk Devleti Hangisidir?

Tarihte kurulan ilk Türk devleti Asya Hun Devleti’dir.  MÖ. 220 ve MS. 300 tahmin edilen Asya Hun Devleti’nin kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemektedir. İlk hükümdarı Teoman’dır. Teoman’ın ardından oğlu Mete Han geçmiştir. Askeri disiplini, savaş taktikleri ve askeri gücü ile birçok yeri ele geçirdi. Ordusu savaş zamanında toplanan siviller yerine eğitimli ve savaşa her an hazır bulunan profesyonel askerlerden oluşmaktaydı. Coğrafi açıdan birçok yeri ele geçirmesi ve ele geçirdiği bölgelerdeki tahıl ve yiyecek kaynakları ordusunu zorluk çekmeden savaşa hazır halde olmasını sağladı.

Asya Hun Devleti Mete Han zamanında en geniş sınırlarına ulaştı. Öyle ki Çinliler, Türk akınlarından korunmak amacıyla Çin Seddi’ni inşa ettiler.

Asya Hun Devleti daha sonra veraset sistemi ve Çinli entrikaları nedeniyle Doğu ve Batı Hun Devleti olmak üzere ikiye ayrıldı. Batı Hunlar Aral Gölü civarına göç etti. Doğu Hunlar kuzey ve güney olmak üzere ikiye ayrıldı ve daha sonra Çinliler tarafından ortadan kaldırıldı.

 

Tarihte Türk adıyla kurulan ilk devlet Göktürk Devletidir. Çin kaynaklarına göre Hun kökenli olduğu düşünülen Göktürk Devleti 552 yılında Bumin Kağan ve İstemi Yabgu tarafından kuruldu. Orta Asya’da doğuda Avarlar, batıda Akhunlar’a karşı kazanılan savaşlar sonucu kurulan devletin başkenti Ötügen’dir. Ülkenin batı kanadını İstemi Yabgu, doğu kanadını Bumin Kağan yönetmiştir. Doğuda Kingan Dağları, batıda Demirkapı’ya kadar bütün Orta Asya’ya hakim oldular.

Sasaniler’le anlaşarak Çinlilere ait ipek yollarını ele geçirdiler. Türk egemenliğinin batıda yayılmasına ve Batı Türkistan’ın Türkleşmesinde önemli rol oynadılar. Batı’da Buhara’ya kadar ilerleyen Göktürkler böylece Araplarla karşı karşıya geldiler.

Göktürk Devleti; Çin entrikaları, yapılan savaşlar, devletin kendi içerisindeki bölünmeleri, Arap ve Moğol baskısı sonucu 745 yılında parçalanarak son buldu.

Göktürk Devletinin geride bıraktığı en önemli izlerden biri Bilge Kağan ve Orhon Kitabeleridir. Halen günümüzde varlığını sürdüren kitabeler, devlet anlayışı ve yönetimi, yurt sevgisi ve devlet görevlilerinin sorumlulukları hakkında bilgi verir.

51197 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Tarihte Kurulan İlk Türk Devleti Hangisidir? Türk adıyla Kurulan İlk Türk Devleti Hangisidir? için 12 Yorum

 1. bugra dedi ki:

  Tarihte Türk adıyla kurulan ilk devlet Göktürk Devletidir.
  bu cumle yanlış diyebiliyorum ilk türk devleti türki m.ö. 2200 yıllarında sümer kayıtlarında bu adda keçıyor.yöneyicisi ise ilşu nail.sümerlilere karşı birleşip savaş acan 17 şehir devletinden biriymiş

 2. buse dedi ki:

  Istedigim seyler burada yok

 3. Jsususujs dedi ki:

  Cevapların hepsi burda

 4. Seyfettin dedi ki:

  En eskiye dair kayıtlar bunlar mı m.ö sine ait başka bir bilgi varmı acaba ?

 5. GökTürk dedi ki:

  Ayrıca Sümerlileri Urartuları ve Tabiki İstik Sakaları da saymak gerekir. Bu üç Devletin Ortak noktası Aynı Kültür Ve aynı dile sahip olmalarıdır….

 6. melek dedi ki:

  eksik bilgiler var daha fazla olsaydı daha iyi olurdu

 7. Lisannia dedi ki:

  Göktürk değil, Köktürk. Köktürk alfabesinde hiçbir zaman “G” harfi olmadı

 8. Elif dedi ki:

  Yeteri Bilgi yok

 9. ankara çilingir dedi ki:

  Çok teşekkür ederim.

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım