Hoşgeldiniz  

Tarihi Güzellik Halicarnassos Nerededir?

admin | 16 Eylül 2018 | Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel, Gezi ve Eğlence, Tarih, Ülkeler

Bodrum’un tarihi yeri Halicarnossos.  Şimdiki kalenin bulunduğu yarımda üstünde Zephyria adında küçük bir kent bulunmakta idi. Kurucusu Troezenli Poseidon oğlu Anthes’tir. Aioller, İyonlar ve ardından Güney Ege kıyılarına gelen Dorlar yörede altı kent ile birlikte oluşturmuşlardır.

Halikarnassos’un büyümesi Karya satrapı Mausollos döneminde oluşmuştur. Liman kentlerinin getirdiği olanakları ilen Mausollos, surlarla çevirttiği kenti Helen geleneklerine göre oluşturdu. Roma çağında uzun süredir hiç deprem yüzü görmemiş olmakla övünen Halikarnassos, tarihçi Heredotos’un doğum yeri olması ile tanınır. 1291 yılında ise bölgeyi ele geçiren Menteşe Beyliğinin ardından Osmanlı döneminde, 1424 yılında, Bodrum Menteşe Beyliğinin sınırları içerisinde Osmanlıya katıldı. Mausolleion; Karya satrapı Mausollos’un ölümüyle eşi ve kızkardeşleri Artemisia tarafından İ.Ö. 350 yılında yaptırılan antış mezarın mimari Pytheos idi. Halikarnassos’un orta yerinde geniş bir arazi üstünde yükselen yapı kaide kesiminde heykellerle bezeliydi. İyon sütünlarından oluşan orta kesminin duvarları da kabartma dizileri ile zenginleştirilmişti. Piramitin tepe noktasında ise bir dört atlı araba, arabanın üstünde ise iki figür bulunmaktaydı.

Ünlü yontucular Leokhares, Skopas, Timotheos ve Bryaksis kabartma ve heykellerin yontulmasında görev almışlardır. Kent sanat açısında çok iyi durumdaydı, ortaya çıkan anıt yapı tüm dillere “mozole” biçimiyle girmiştir.

Ancak bu anıt mezar yani Mausollos yakılan dev bir ateşte kül haline gelmiş, mezar odasına çeşitli armağanlar konduktan sonra kapısı dev bir taşla örtülmüştür. Mezarın giriş basamaklarında ise son yolculuğa uğurlanırken kesilen kurbanların kemikleri bulundu. Yapıya taş ocağı gibi kullanan Rodos şovalyeleri St Peter ve Bodrum kalesini inşaa ettiler. 1857 yılında British Museum adına kazı yapan Sir Charles Newton ise kalanları derledi ve British Museum’a taşıdı. Son yıllarda modern araştırma ve kazılar Danimarkalı Chiristian Jeppesen tarafından yürütülmüş ele geçen tarihi eserler yapının yakınındaki müzede sergilenmeye başlamıştır. Mausolleion, eski Gümüşlük yolu üstünde Tepecik Camii’nden içeriye dönen sokağın sonunda yer alır. Gitmek isteyen bu yolu kullanabilirler.

Ülke bizim olmasına rağmen yabancılar ülkemizde kazı yapmakta ve eski medeniyetlere ait sanat eserlerini ülkelerine götürmekteydiler. Yeni yeni buna dur denilmeye başlandı. Lütfen tarihe sahip çıkalım ve ülkemizdeki tarihi eser kaçakçılığını önleyelim. Daha fazla Arkeoloji bölümü açalım ve arkeologlarımızın yetişmesini sağlayalım. Hem kültür turizmine katkımız olsun hemde okuyan bilinçli kuşaklar yetiştirelim.

168 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım