Hoşgeldiniz  

Tarih: MÖ Fermentasyon Yani Mayalanmanın Bulunması!!

admin | 27 Aralık 2015 | Biyoloji, Eğitim, Genel, Tarih

Bir kenara bırakılan meyve suları bazen mayalanırla, yani tadı farklılaştıran değişimlere uğrarlar. Aynı şey ıslatılmış tahıl için de geçerlidir. Aç ya da susuz kalan insanlar, bu türden mayalanmış şeyleri yediler ve sonradan tadını ve yaptığı etkileri sevdiler. Aslında tükettikleri şey maya tarafından şeker ve nişastalardan oluşturulan alkoldür. Böylece sarhoş oldular ve kendilerini mutlu hissettiler. Bu sadece insanların yaptığı bir şey değildi kuşlar ve hayvanlarda bu durumdan yararlanıyorlardı.

Wine-Fermentation

Bu olay tarih öncesi zamanlarda gerçekleşmiş olabilir ancak MÖ 1800 yıllarında mayalanmış besinleri tüketmek öylesine yaygındı ki çok fazla bira etkisindeyken yapılan kötü ve ahlaksızca hareketlere karşı kanunlar koymak gerekli oldu.

Aslında tarımın başlangıcından bu yana hububat una dönüştürülüyordu sonra su katılıyor ve yassı, sert fakat besleyici bir ekmek yapılıyordu. Fakat bazen su katılmış un mayalandı ve ekmeğin kabarmasına ve süngerimsi olmasına yol açan gazlar salgıladı. Sonuç yassı ekmek kadar besleyici fakat daha yumuşak ve yemisi daha zevkli olan mayalanmış ekmeği oluşturdu.

fermantasyon-nasil-yapilir_646x340

MÖ 1800 yıllarından hemen sonra bunu keşfeden Mısırlılar, sonunda bu sürecin kontrol edebileceğini anladılar. Pişirilmeden önce mayalanmış ekmeğin bir kısmını sakladılar ve henüz mayalanmaya başlayan hamura eklenirse, taze hamur da mayalanıyordu. Böylece yeni mayalanma tekniği ile mayalanma işlemi günümüze kadar geldi.

884 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım