Hoşgeldiniz  

Tarih: MÖ 1800 Yıllarda Matematik ve Astronomi!!

admin | 27 Aralık 2015 | Bilim, Genel, Tarih

Matematiğin birçok yerde görmek mümkündür. Örneğin piramitlerin geometri alanında gerçek bir yetenek gösterilmeden inşa edilmezdi.

Sümerliler ve onların ardından gelen Babiller matematik ve astronomide önemli gelişmeleri ilk gerçekleştirenlerdi. MÖ 1800 yıllarında hala bazı yönlerden izlediğimiz 60 rakamına dayanan bir sayı sistemi geliştirdiler. Bizim de bir dakikada 60 saniyemiz ve bir saatte 60 dadikamız var. Peki neden 60? Çünkü; 2, 3, 4, 5, 6, 10, 12, 15 ve 30’a eşit olarak bölünebilir. Böylece eskilerin zorluk çektiği sık sık duyulan kesirli sayı ihtiyacı ortadan kalkmış olur.

pisagor

Ayrıca dairede 360 derece vardır. Onun da sayısı kolay bölünür. Onun da sayısı kolay bölünür. Bundan başka Güneş’in gökyüzünde tam dönüşünü bitirmesi 365 gün sürer yani yıldızlara göre günde bir derece ilerler. Bu da 360 sayısının seçilmesini etkilemiş olabilir.

Fırat-Dicle vadisinde gökyüzünü seyredenler, kısa sürede Güneş ve Ayın yanı sıra beş parlak yıldızın da kalan sabit yıldızlara oranla konum değiştirdiğini keşfettikler. Gezegenler dediğimiz bu hareketli yıldızlara tanrı ve tanrıçaların isimleri verildi ve bunu hale devam ediliyor. Beş parlak yıldıza Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn diyoruz. Güneş ve Ayı da katacak olursak, bu türden yedi gezegenin bir araya gelmesiyle sonunda yedi günlük hafta doğdu, her gezegen bir günden sorumluydu. Bir zaman birimi olarak hafta, Babilliler tarafından bu şekilde oluşturuldu ve ilk kez Yahudiler, sonra Hıristiyanlar ve onların aracılığıyla da tüm modern dünya tarafından kabul edildi.

images

Yedi gezegen sonraki Yunanistan tarafından bir bütün olarak Zodyak olarak adlandırılan belirli yıldız gruplaşmalarından geçen yolları izliyorlardı. Bu on iki burca bölündü. Böylece güneş her burçta bir ay kadar kalıyordu. Sonunda Sümerliler ve Babilliler bu yolları detaylı şekilde incelediler ve yaklaşık olarak da olsa gezegenlerin gelecekte nerede olacaklarını tahmin edebildiler. Bu olay matematiksel astronominin başlangıcını temsil etmektedir.

astronomi-400x300

Güneş, gece ve gündüz arasındaki farklı yaratarak dünyayı kuvvetli biçimde etkiliyor ve ayın safhaları da bir ayın uzunluğunu beliriyordu. Bu nedenle diğer gezegenlerin de insanlar için önemli olduğunu farz etmek doğal göründü. Gezegenler, yıldızlara ve diğer gezegenlere göre konumlarını değiştirdiklerinde, her birinin etkisi hakkında hayali fikirler oluşturuldu ve karmaşık bir sistem olan gezegen konumlarından geleceği görme sistemi geliştirdi. Bu astrolojiydi.

990 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım