Hoşgeldiniz  

Tarih: MÖ 1375 Yıllarında Tektanrıcılık!!!

admin | 30 Aralık 2015 | Din, Genel, Tarih

Bu ödenenim en önemli olaylarından biri MÖ 1470 yıllında volkanik patlama ile Girit’in kuzeyindeki Thera Adası’nın harap olmasıdır. Patlamayla Girit adası harap oldu ve on beş yüzyıllık uygarlık ortadan kalktı. Böylece Mikenli Yunanlılar, Girit’i ele geçirdi ve birkaç yüzyıl boyunca Ege Deniz’in hakimi haline geldiler. Ayrıca Fenikeliler de eski dünyanın en önde gelen denizcileri oldular. Fenikeliler 1000 yıl boyunca böyle anıldılar.

imagesCAEEABQB

Bu yıllarda dini inanç ve Tanrı kavramına bakıldığında; insanlar çeşitli doğaüstü etkilere inanırladı. Güneş, Ay, ağaçlar, hayvanlar vs hayanlara inanıp taptılar.

imagesCARCFO6X

Her şeyi kontrol eden tek bir ilahi güç olduğuna inanan ilk insan MÖ 1379’dan 1362 yılına kadar Mısır’ı yöneten Amenhotep adındaki Mısır firavunu idi. Güneş Tanrısı’nı tek ve bir tanrı olarak kabul etti. Bu, Güneş’in Dünya ve insanlık üzerinde önemli bir etkisi olması nedeniyle mantıklı geliyordu. Ona göre Güneş Tanrısı Aton’du ve kendine de “Aton memnun” anlamında Akhenaton diyordu. Ancak firavunun on yedi yıl süren hükümdarlığı tam bir başarısızlıktı, çünkü görüşleri kendi eski adetleri benimseyen rahipler ve Mısırlılar tarafından kabul edilmedi. Ancak yüzyıllar sonra Mısır’da ortaya çıkacak olan Hz. Musa’nın habercisi gibiydi.

untitled

Aslında tektanrıcılık, doğaüstünün kaosunu azalttığından ve daha düzenli bir teolojiyi mümkün kıldığından çoktanrıcılıktan sonra geniş ve açık bir gelişmedir.

902 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım